Perşembe, Haziran 30, 2022

Lale Okonşar (Hayatı)

1956 yılında, Babam´ın görevi nedeniyle bulunduğumuz Beyrut şehrinde doğdum.

Daha sonra İsviçre´ye tayinimiz çıkınca, Cenevre´de isviçre ilkokuluna yazıldım. Bundan böyle Avrupa´nın değişik şehirlerinde fransız okullarında öğrenimime devam ettim.

Bacchalaureat sınavından sonra Fransa´da Strasbourg İnsani Bilimler Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Fakültesinde üç yıl okudum ve 1977´de Lisans diplomamı aldım.

1979 yılında Türkiye´ye dönünce, Ankara´da ressam Lütfü Günay´ın Türk-Amerikan Kültür Merkezindeki atölyesinde resim derslerine bir yıl devam ettim. Desen ve yağlıboya çalıştım.

1980´de Almanya´ya tayinimiz çıkınca, 1983 yılına kadar, yağlıboya, suluboya, pastel, sangin, füzen, çin mürekkebi, ipek üzerine boyama tekniklerini otodidakt olarak çok ciddi bir şekilde çalıştım, çok hayran olduğum Büyük Ustaların eserlerini analiz ettim.

1983 yılında piyanist Mehmet Okonşar ile evlendim ve Brüksel´e yerleştim.

Bundan böyle kendimi sanatıma adadım.

1983-1992 yıllarında soyut çalıştım ve birçok karma ve kişisel sergiye katıldım. Aynı zamanda ipek üzerine boya çalışmaları da yapıp sergiledim.

1988´de Belçika´nın Enghien şehrinde gerçekleştirilen Uluslararası Çağdaş Sanatlar Akademisi Ödülü yarışmasında serginin “en ilgi çeken eserler” kategorisinde soyut çalışmalarım için ödül aldım.

1992 yılında Brüksel Büyükşehir Belediyesi 150x200cm lik bir soyut eserimi koleksiyonuna katmıştır.

Aynı yıl eşimle Türkiye´ye döndük.

1992 yılı sanatım için bir dönüm noktası oldu: soyut resimden büyük zevk almama rağmen, tamamen ters yöne dönüp realizme geçtim.

Lütfü Günay ile çalışmaya başladığım zaman birkaç yağlıboya portre yapmış ve bu resim türüne çok ilgi duymuştum. Senelerce içimde saklı kalan bu portre yapma arzusu artık dışa vurdu ve, Michelangelo, Raphael, Boticelli,v.s gibi Büyük Ustaları´nın tekniğini örnek alarak, kendimi portre sanatına verdim.

Ankara´da, evimizdeki küçük atölyemde çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Kendi portrenizi, sevdiklerinizin, kaybettiklerinizin, sevdiğiniz hayvanların veya evinizin resimlerini bir tuvalde yaşatmayı dilerseniz,  bana e-mail adresimden veya telefondan ulaşabilirsiniz.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz