Pazartesi, Eylül 27, 2021

Kolektif Hafıza Sergisi (1-11 Eylül 2021)

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) İstanbul Şubesi bünyesindeki Mina’nın Çocukları Projesi, “Kolektif ‘Hafıza’” başlıklı karma sergiyi 1 – 11 Eylül tarihleri arasında Ramada Bodrum’da sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Mina Başaran ve arkadaşlarının anısını yaşatmak amacıyla gerçekleştirilen sergi, Türkiye’nin dört bir yanından dezavantajlı kız çocuklarının maddi ve manevi gelişimlerine destek olmak, kendilerine güven duymalarını, bedenlerini ve kimliklerini sevmelerini ve her türlü ayrımcılığa karşı durabilmelerini hedefleyen TÜKD İstanbul Şubesi Mina’nın Çocukları Projesi kapsamında hayata geçiriliyor. Sergide resim, heykel, video ve enstalasyon dahil olmak üzere farklı medyumlarda üretim yapan 11 sanatçının eserleri sanatseverlerle buluşuyor. Küratörlüğünü Ayça Okay’ın üstlendiği sergi, içerisinde bulunduğumuz bu zorlu dönemde ortak hafıza ile pozitif bir toplum tasarımı oluşturma fikriyle yola çıkıyor. Sergi kolektif hafızamızı olumlu düşünceler ve geleneklerle temellendirerek, hümanist ve sevgi dolu bir yaşam alanı yaratmanın önemine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Sevgi ve emekten ilham alan sergide Pınar Akkurt, Ramazan Can, Fırat Engin, Leyla Emadi, Didem Erk, Mert Ege Köse, Ouchhh, Erdil Yaşaroğlu, Yiğit Yazıcı, Uğur Ayık Koleksiyonu’ndan Ardan Özmenoğlu ve Feride İkiz Koleksiyonu’ndan Mario Klingemann’ın eserleri yer alıyor. TÜKD İstanbul Şubesi Mina’nın Çocukları Projesi’nin satış amacı gütmeden ücretsiz gerçekleştireceği sergi ile yeni bursiyerlerine fayda sağlamak için mümkün olduğu kadar fazla kişiye ulaşmayı hedefliyor. Ayrıca Bodrum’daki öğrenciler için düzenlenecek özel sergi turlarıyla, çocukların değişim ve dönüşüm süreçlerine destek olmak amaçlanıyor.

​Disiplinler arası bir seçkinin yer aldığı “Kolektif ‘Hafıza’” başlıklı sergi, 1 – 11 Eylül tarihleri arasında Ramada Bodrum’da ziyaret edilebilir.

Künye:
1- Didem Erk, Bir Adım İleri İki Adım Geri, 2012, Kâğıt üzerine dikiş ipliği, Değişken ölçüler, Sanatçı ve Zilberman Gallery’nin İzniyle
2- Leyla Emadi, Yeniden Başlayacağım, 2020, 320 x 72cm, Beton üzerine kalıp harfler
3- Yiğit Yazıcı, RTU239621, 2021, Tuval üzerine akrilik, 180 x 180cm
4- Pınar Akkurt, Kilim, 2017, Kavanoz kapakları, 140 x 205 cm
5- Erdil Yaşaroğlu, Tavşan Kulesi, 2019, Polyester ve akrilik oto boyası, metal konstrüksiyon, 100 x 100 x 380 cm, Edisyon 2+1 AP
6- Ouchhh, 2021, UN_AI DATA PAINTINGS, Veri Görselleştirme Heykeli, 4’, NFT
7- Ramazan Can, I am a Stranger Of This Place, 2018, Tahta, halı, neon, 190 x 134 cm

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz