Kapat

İstanbul Tiyatro Festivali

Anasayfa
ANSİKLOPEDİ İstanbul Tiyatro Festivali

Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali, İstanbul`da yapılan bir tiyatro festivalidir. 1989`dan bu yana İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenmektedir. 2001 yılına dek her yıl yapılan festival, bu yıldan itibaren iki yılda bir düzenlenmeye başlandı. Bünyesinde tiyatro oyunlarının yanında atölye çalışmaları, seminerler, konferans ve sergilerin de yer aldığı festivale, dünyanın çeşitli bölgelerinden tiyatro toplulukları katılır.

Festival kapsamındaki oyunlar şehrin açık ya da kapalı tiyatro mekanlarında veya kimi zaman bir sokağında sergilenir. Festivalin amacı, Türkiye`nin sanat ve kültür başkenti sayılabilecek İstanbul`a dünyanın farklı yerlerinden, farklı tiyatro anlayışlarının temsilcisi olan topluluk ve sanatçıları getirerek, bu sanatçıların eserlerini Türkiye`de yaşayan seyirciye sunmaktır.

“İstanbul Tiyatro Festivali“, uluslararası toplulukları Türkiye`ye taşımasının yanında, Türkiye`de etkinlik gösteren kimi toplulukları uluslararası alanda tanıtmak ve hatta uluslararası işbirliği projelerine kapı açmak gibi bir işleve de sahiptir. İşbirliğiyle üretilen ortak yapımlar, deneysel çalışmaların doğmasına katkıda bulunur.

İstanbul Tiyatro Festivali web sitesi için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir