Salı, Ocak 18, 2022

İnci Okay (Hayatı)

İnci Okay, 1948 doğumlu Samsunludur.

İstanbul Kız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü`nde okumuştur.

Çocuk yaşlarda resime karşı olan ilgisi ile hocalarının ve çevresinin dikkatini çekmiştir.

İlerleyen yaşlarda resime karşı olan tutkusu onu Zuhal K. Köseler`in atölyesinde resim yapmaya yönlendirmiştir. Bu atölyede yaptığı çalışmalar ilk meyvelerini katıldığı çeşitli karma ve kişisel sergilerde vermiştir.

Resim üzerine aldığı temeli daha da zenginleştirmek amacıyla Orhan Ersoy atölyesinde çalışmalarını devam ettirmiştir. Bu atölyede üzerinede yoğunlaştığı doğa resimleri onun doğayı resmetme becerisine katkıda bulunmuştur.

Mesleğinde ilerleyebilmek ve hatta ustalaşmak ve yaratıcılığını daha ön plana çıkarabilmek amacıyla daha sonra Orhan Taylan atölyesine katılmıştır. Buradaki desen çalışmaları ve aldığı teknik bilgiler ışığında kendi formunu  oluşturmuştur.

Okay resim çalışmalarını kendi atölyesinde devam ettirmekle birlikte, aynı zamanda gelecek nesil ressamlara resim dersleri vermektedir. Okay atölyesinde yetişen öğrenciler, her sene, yaptıkları resimleri, sergileyerek resimseverlerin beğenisine sunmaktadır.

Okay, iki çocuk sahibidir.
Sinema ve tiyatro oyuncusu Yaman Okay´ın da kardeşidir.

Okay resimlerinde, doğada var olanı (nesnel gerçeklik) kendince yorumluyarak, konusunu oluşturan nesnenin, bilincinde yansıyan şekliyle duygu ve düşüncesini yansıtma isteği görülür. Doğa ve kadın figürü yoğun çalışmalarında  doğasında var olan düşgücü ve duyarlılığını ortaya koyan İnci Okay ın müziğe karşı ilgisi de bazı figüratif çalışmalarını müzik ve notalarla birleştirmesine yol açar. Bunu kendine özgü yalın ve aydınlık bir dille anlatır.Okay yurt içi ve yurt dışında çeşitli karma segilere katılmış 24 kişisel sergi açmıştır.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz