Cuma, Ocak 28, 2022

Edirne İlhan Koman Resim ve Heykel Müzesi

İlhan  Koman  Heykel ve Resim  Müzesi,  sanat tarihi ve kültürel değerleriyle birçok medeniyete  başkentlik  yapmış olan Anıt-Kent   Edirne’de   yer  almaktadır.  Müze, dönemin mimari özelliğini taşıyan geniş bahçeli, köşklerin ve konakların bulunduğu, Edirne Gar Binası  bahçesi içindeki tarihi köşkte hizmet vermektedir
II. Abdülhamit’in  talimatıyla inşaatına başlatılan    Gar Binası, Mimar   Kemalettin Bey    tarafından neoklasik üslupta inşa  edilmiştir. Üç katlı, dikdörtgen  planlı ve 80m.   Uzunluğundaki Edirne Garı, İstanbul’u Avrupa’ya  bağlayan demiryolunun en önemli istasyonlarından birisiydi.  Ağustos 1971’de, Pehlivanköy-Edirne      arasındaki yeni   demiryolu   hattının açılması  ve  kent  içinde  yeni  gar binasının    hizmete    girmesinden sonra Karaağaç İstasyon Binası hizmet dışı bırakıldı.
Edirne Gar Binası, 1977 yılında yeni kurulan ve bugünkü Trakya Üniversitesinin temelini oluşturan Edirne Mühendislik ve Mimarlık Akademisi binası olarak kullanılmıştır. Trakya Üniversitesi    kurulmasıyla  Üniversiteye    devredilen  bina,  orijinline   uygun     olarak restore edilerek, Üniversiteye hizmet  vermiştir. Şu  an Güzel  Sanatlar Fakültesi  olarak  kullanılmaktadır.
Edirne Gar Binası ile aynı yerleşkede bulunan  müze, 23.10.2002  tarihinde  II.Bayezıd Külliyesinin  Tıp Medresesi kısmında “Çağdaş Resim ve Heykel Müzesi”adıyla kurulmuştur.  Müzenin açılışı,  Trakya Üniversitesinin kuruluşunun 20. yılı olan 23 Eylül 2002 tarihinde gerçekleşmiştir. 20.07.2011 tarihinde ise Müze , Üniversite Senatosunda alınan karar ile  Eski Gar Binasının bulunduğu yerleşkedeki tarihi köşke taşınmıştır. Yine aynı karar ile Müzenin adı  1921 yılında Edirne de doğan  Dünyaca ünlü sanatçımız İlhan Koman ‘ın adı verilerek   İlhan Koman  heykel ve Resim Müzesi olmuştur.
Müze koleksiyonunda,  heykellere devinim kazandırmayı başarmış, fizik, matematik, geometri ve estetiği yoğurmuş, Türkiye’nin Leonardo da Vinci’si saydığımız ve müzeye adı verilen sanatçı İlhan Koman eserlerinin yanı sıra, Burhan Doğançay, Onay Akbaş, Numan Pura, Mustafa Plevneli, Hasip Pektaş, Mehmet Akbaba, Zeki Serbest, Sevim Gürsoy Tunçyıldız, Güngör D.Arıbal, Fehim Huskovic, Burhan Yıldırım, Nikolay Alexiev, Ülkü Ünal, Devrim Erbil, Ali Atakan, Orhan Benli, Hakan Esmer,Tayyip Yılmaz, Halim Çeliker, Basri Erdem, Habib Gerez,Mustafa Aslıer, Adil Doğançay, Ramis Aydın, Erol Özden, İsmail Yıldırım, Hayri Esmer, Bahattin Odabaşı, Hasan Pekmezci,Atilla Atar, Tülin Onat, Mehmet Pesen,Veli Sapaz, Hatice Bengisu, Süleyman Saim Tekcan gibi çok önemli sanatçıların eserleri de bulunmaktadır.
Ayrıca İlhan Koman’a ait “4 π” heykeli İlhan Koman’ın kız kardeşi Gönül Kıymet Dilan Koman tarafından Üniversitemize bağışlandı. Bu eserle birlikte İlhan Koman’a ait 9 eser Müzemize kazandırılmıştır. Şu an Müzemizde değişik tekniklerde 358 adet eser müzemiz envanterine kayıtlıdır. Karaağaç yerleşkesini yılda ortalama 300 bin Yerli ve yabancı ziyaretçi gezmektedir.Bu bağlamda Tarihi İstasyon Binası,Lozan Anıtı ve Meydanı,Milli Mücadele ve Lozan Müzesi,İlhan Koman   Heykel ve Resim Müzesi ve Güzel sanatlar Fakültesi Öğretim Üyeleri ve Öğrencilerin yaptığı eserlerle adeta bir açık ve kapalı alan  Müzesi konumundadır.Trakya Üniversitesi İlhan Koman Heykel Müzesi Güngör Danışman Arıbal,Güner Rıfat Arıbal Kolleksiyonu ile daha da önemli bir kazanım elde etmiştir. Bu koleksiyonun içerisinde 100 adet Sanatçı Güngör Danışman Arıbal’ın kendisine ait olmak üzere eşiyle beraber sahip oldukları Cumhuriyet sonrası dönemin Türk sanatçılarına ait, karakalem desen, yağlı boya, pastel, sulu boya, hat, ebru, çini, kolaj, asemblaj, karışık teknik, heykel, seramik, rölyef gibi 270 adet eser ve sanatçıların öz geçmişiyle ilgili bilgilerin olduğu belgeler mevcuttur.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz