Perşembe, Eylül 23, 2021

Hür Yumer (Hayatı)

Yazar, öykücü, şair oyun yazarı ve çevirmen. 1955’te İstanbul’da dünyaya geldi. 1994’te İstanbul’da intihar ederek yaşamına son verdi. Huceste Hanım ile gençliğinde öykü yazarlığı ve gazetecilik de yapmış olan Sacit Yumer’in oğlu; tiyatro ve sinema sanatçısı Serra Yılmaz’ın ilk eşiydi.

İlkokulu Maçka 19 Mayıs İlkolulu’nda, ortaokulu ise Saint Michel’de okuyan Hür Yumer, yükseköğrenimini Gronoble Üniversitesi İktisadi Bilimler Fakültesi’nde tamamladı. Daha sonra Adam Yayınları’da redaktörlük, İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Okulu’nda Fransızca okutmanlığı yaptı. Ölümüne kadar Metis Çeviri dergisinde çalıştı.

Hür Yumer’in bazı öyküleri Defter dergisinde yayımlandı. “Gidemediklerimiz” adlı şiiri Hümeyra tarafından bestelenerek Beyhude adli albümde seslendirildi. Yaşamının son yıllarında oyun yazarlığı ile ilgilendi. İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen “Kassandra” adlı oyunu Serra Yılmaz ile birlikte Türk diline kazandırdı. Bu oyunun ve Tartuffe’nün dramaturji çalışmalarına katıldı. Öyküleri ölümünden sonra Ahdım Var adlı kitapta toplandı. Hür Yumer’in P. Nizan’dan çevirdiği yayımlanmamış bir kitabı da bulunmaktadır.

ÖYKÜ:

  • Ahdım Var (1995)

ÇEVİRİ:

  • Doğu Öyküleri (M. Yourcenar’dan, 1985)
  • Bir Ölüm Bağışlamak (M. Yourcenar’dan, 1988)
  • Giacometti’nin Atölyesi (J. Genet’den, 1990)
  • Ölüler Ansiklopedisi (D. Kiş’ten, 1991).
2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz