Pazar, Ocak 29, 2023

Hülya Topaktaş (Hayatı)

1966 Çorum ‘da doğdu. İlk, orta ve liseyi (Kız Meslek Lisesi El sanatları Ve Çiçek) Çorum’da okudu. Sanata olan ilgisi dolayısı ile 2003 de Antalya’da Hamdi Dicle resim atölyesinde temel sanat eğitimi aldı. 2004 de kendi atölyesini açtı. Antalya Sanatçılar derneğinde komisyonda çalıştı. Antalya Güzel Sanatlar Derneği ve lebriz.com Üyesidir.

Altı kişisel sergi açan sanatçı (Antalya, İstanbul, Adana ) 100 ün üzerinde karma sergide yer aldı. Antalya müzesi tarafından açılan kara kalem “Müze Konulu” resim yarışması 2. lik ödülü (2006), Konya Altı Belediyesi Antalya “Diren Kadın “ Konulu resim yarışmasında (2014) birincilik ödülü ”2015 2016 öğretim yılında “Kahraman Maraş Sütçü İmam Üniversitesi 13.”Geleneksel Resim Yarışması”nda resmi sergilenmeye değer bulunduAkdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü ikincisi ve fakülte dördüncüsü olarak 2018 de mezun oldu. Halen kendi atölyesinde (Soyut Sanat Resim Atölyesi) çalışmalarına devam etmektedir.

Sanatçı konusunu “yaşam ve ölüm” diyalektiğinden alır. Ölümün herhangi bir karşıtı yoktur. Her zaman haklıdır. Acımasızdır ölüm, kırar geçer, arkasında yaşama sevinci ve kırıntısı bırakmaz. Ölümün bu özelliğini keşfeden sanatçı çalışmalarına konu etmiştir. Sanatçı çalışmaları için, insanın sonlu olmasının gerçekliği karşısında var olma serüveni olarak tanımlar. Sanat da bu mücadelede bir araçtır.

2015 Sütçü İmam Üniversitesi 13.Geleneksel Üniversiteler Arası Resim Yarışması Sergilenmeye Değer
2014 DİREN KADIN konulu Antalya Konyaaltı Belediyesi Resim Yarışması – Birincilik Ödülü
2008 Antalya Müzesi, Müze Konulu Karakalem ResimYarışması-2. lik ödülü
2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz