Salı, Ocak 18, 2022

Hayrettin Sönmez (Hayatı)

1954 yılında Gümüşhane`nin Şiran Kasabası`nda doğan Hayrettin Sönmez, 1977`de Gazi Eğitim Resim Bölümü`nden mezun oldu. Bolu ve Amasya`daki vazifelerinden sonra, 1987`den beri Kabataş Erkek Lisesi`nde sanat eğitimciliği görevini sürdürmüştür. Resmi görevlerini bıraktıktan sonra Tarabya`daki kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Ağırlıklı olarak bir “peyzaj” ressamı şeklinde tanımlayabileceğimiz Hayrettin Sönmez, sergilerinde çokça doğa resimlerine yer veriyor. Her zaman tuallerine aktarmasalar bile ressamları heyecanlandıran doğa, günümüzde de resmin sevilen, aranan konusu olma özelliğini sürdürüyor. Özlemlerimizin bu yönelimde büyük etkisi olduğu söylenebilir. Çağdaş sanat gelişmeleri ve yeni yönelişlerin yanı sıra “peyzaj”, eski ustaların çalışmaları doğrultusunda olmakla birlikte, her ressamın kendine has yorumuyla yoluna devam etmektedir. Sönmez, kendi resmini şöyle anlatıyor.

“Büyük çoğunluk resim sanatını göze hoş gelen biçimler yaratma gayreti olarak tanımlar; ben de bu gayret içindeyim. Doğa zaten güzeldir; önemli olan görmektir. Ben gördüğümü zannediyorum; bu yüzden doğayı yorumluyorum, çünkü doğa yorumun kendisidir. Sanatçının yorumu ise rengi, görüp seçtiği ve çalıştığı kompozisyonu ve tekniğidir. Resim hissetmektir benim için ve doğaldır ki konularımı oluşturan objelerle aramdaki duygu alışverişidir… Gökyüzünü, güneşi, ağacı, taşı, toprağı, ismini kimsenin bilmediği otları, çiçekleri, dikenleri seviyorum, sevdiğim şeyi yapıyorum. İzleyenlerimin de hissetmesini ve yaşamasını istiyorum resimlerimde. Doğa vazgeçilmezdir benim için ve dilerim doğa tüketilmezdir…”

Yurt içinde ve dışında pek çok koleksiyonda yapıtı bulunan ressamımız 30`un üzerinde kişisel serginin yanında bir çok da karma sergiye katılmıştır.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz