Perşembe, Ocak 20, 2022

Hamra Abbas (Hayatı)

Hamra Abbas 1976 yılında Kuveyt’te doğdu.  Lahore Ulusal Sanat Koleji Görsel Sanatlar dalından lisans ve yüksek lisans derecesiyle mezun olduktan sonra, 2004 yılında Universitaet der Kuenste’den Meisterschueler derecesi aldı.

Abbas’ın sanatsal pratiği pek çok farklı kaynaktan beslenir ve envai biçimler alır. Çalışmalarında kültürel olarak kodlanmış görüntü ve ikonografileri eğlenceli bir üslupla ele alırken, topluma içkin çatışmaları sorgulamak için geleneksel motiflere ve stillere başvurur ve onları dönüştürür. Kolektif bir hafızanın bir parçasını oluşturan görüntüleri yeniden yaratarak görme eylemini bozmayı amaçlar. Konu ya da medya tarafından sınırlandırılmadan, kültürel tarih, cinsellik, şiddet, süslemecilik ve inanç gibi kavramlara yönelik bütünsel çalışmalar üretmek için araştırmacı bir yaklaşım benimser.

Son kişisel sergileri arasında: Open Cube, Lawrie Shabibi, Dubai, BAE, 2019; Nehirlerin Aktığı Bahçeler: Plastik Çiçekler ve Gündelik Mucizeler, Canvas Gallery ile Art Dubai, Dubai, BAE, 2019; Colour, Canvas Gallery, Karaçi, Pakistan, 2017; Bodies, Lawrie Shabibi, Dubai, BAE, 2016; Peki bunu Pakistan’da gösterebilir misin? PILOT, İstanbul, Türkiye, 2015; ve, Kaaba Picture as a Misprint, Lawrie Shabibi, Dubai, BAE, 2014 bulunmaktadır.

Çalışmalarının yer aldığı başlıca grup sergileri arasında;  Geçit: Parçalar, Dün ve Bugün, Abu Dabi Sanat Fuarı, Abu Dabi, BAE, 2019; İkinci Karaçi Bienali, Bagh Ibn e Qasim, Karaçi, Pakistan, 2019; She persists, Palazzo Benzon, Venedik, Itally, 2019; Art Dubai Contemporary, Lawrie Shabibi ile, BAE, 2018; Lahore Bienali, Pakistan, 2018; Global Control and Censorship, Galeria Arsenal, Bialystok, Polonya, 2017; Karaçi Bienali, Karaçi, Pakistan, 2017; Sanctuary, FOR-SITE Vakfı, San Francisco, ABD, 2017-2018; Insights, Art Basel Hong Kong, Lawrie Shabibi ile birlikte, 2017; The Making of an Institution, NTU CCA, Singapur, 2017; Text Edit, Mannhattan Bridge Anchorage, Brooklyn, New York, ABD, 2016; Accademia di Brera, Milano, İtalya, 2016; And Nothing but the Truth: Parrhesia II, KOEL Galerisi, Karaçi, Pakistan, 2015; ve Art Dubai Contemporary, Lawrie Shabibi, Dubai, BAE, 2015 bulunmaktadır.

2011’de Abraaj Capital Sanat Ödülü kazanan sanatçı, 9. Sharjah Bienali’nde jüri ödülünü aldı ve 2009’da Jameel Ödülü adayları arasında yer aldı.

Çalışmaları, British Museum, Londra, İngiltere; Nelson-Atkins Sanat Müzesi, Kansas, ABD; 21 C Müzesi, Louisville, Kentucky, ABD; Pacific Asia Museum, Pasadena, ABD; USA Art In Embassies Collection, ABD; Burger Collection, Hong Kong; Koç Vakfı, İstanbul, Türkiye; Borusan Vakfı, İstanbul, Türkiye; Kadist Koleksiyonu, Paris, Fransa; Vanhaerents Sanat Koleksiyonu, Brüksel, Belçika; Devi Sanat Vakfı, Guragon, Hindistan; Kiran Nader Sanat Müzesi, Yeni Delhi, Hindistan; King Abdulaziz Center for World Culture (Ithra), Suudi Arabistan ve Cleveland Clinic Abu Dhabi koleksiyonlarında yer almaktadır.

Abbas, Lahore ve Boston arasında yaşıyor ve çalışıyor.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz