Salı, Ocak 25, 2022

Hacer Kıroğlu (Hayatı)

Hacer Kıroğlu (d.1985) İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. 

Hacer Kıroğlu’nun performatif üretimleri, onun obsesif yaklaşımının yansımaları olarak görülebileceği gibi, sanatsal stratejisi olarak da görülebilir. Sanatçı, performanslarını seyirci önünde icra etmek yerine, olup bitenden sonra geriye kalanla, o geriye kalanın nasıl gösterildiği, anlatıldığı, kendini nasıl anlattığıyla ilgilenir. Bu anlamda, performanslarının ürünleri, videodan fotoğrafa, duvar yazısından nesneye çeşitlilik gösterir. Sanatçının ev içi işlerle (özellikle temizlemekle) sevgi/nefret ilişkisi, Malevich’in beyaz karesine, oradan silgi kokusuna uzanır. Sanatçının eserleri odaklanmaya dayalı, sınırları ve kuralları sorgulayan bir tekrarın sonucudur ve bir ritim yaratmayı amaçlar. Bu eylemler sonucu ortaya çıkan ritim, o eylemi sorgulamaya açar ve yeniden anlamlandırır.

Hacer Kıroğlu, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamladı, aynı bölümde doktorasına devam ediyor. Yüksek lisansı sırasında bir dönem Viyana Üniversitesi’nde kavramsal sanat üzerine çalıştı.

Seçili sergileri arasında Inez Piso’nun küratörlüğündeki Sessiz Kare(2018), Tepeden Yukarı, Yokuştan Aşağı(2017)’nın yanı sıra,  Ritüel (Kasa Galeri, İstanbul, 2019); Untitled 2009 (Corridor Project Space, 2017); Illegibility (The Pan Tadeusz Museum, Polonya, 2016), Bir Zar Atımı Asla Ortadan Kaldırmayacak Rastlantıyı (Pilot, İstanbul, 2016), Performans Belleği (Plato Sanat, İstanbul, 2015), Yarından Önceki Gün (Pilot Galeri, İstanbul, 2015), Su İş (Siemens Sanat, İstanbul, 2013), Heykelsi Eylemler (White Box, Münih, 2013), Facing the Artwork (Werkleitz: Centre for Media Art, Halle, Almanya, 2011) yer alıyor.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz