Kapat

Güvenç Güven (Hayatı)

Anasayfa
-----SANAT KÜTÜPHANESİ----- Güvenç Güven (Hayatı)

1958 doğumlu Güvenç Güven değişik cami ve mimari yapılardaki kalem işleri çalışmaları sonrası TC Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Edirne Selimiye Camii (1983 – 1985) İstanbul Sultan Ahmet Camii (1986 – 1988) restorasyonlarında kalem işleri sorumlusu olarak görev yaptı. Kalem işlerinde birçok eleman yetiştirdi. 1988 yılından itibaren serbest olarak kendi ekibi ile restorasyon ve tezyinatlara devam etti.

Özellikle Mimar Sinan’ın en mükemmel eseri olan Edirne Selimiye Camii restorasyonu sırasında  gördüğü sanatın doruğundaki örneklerin etkisiyle  bunların nasıl yapılabileceğini düşünüp yoğun çalışma ve araştırma sonrası kendi felsefesini oluşturmuştur.

Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim üyelerinden Hattat MAHMUT ÖNCÜ’den hat yazı TAHSİN AYKUTALP’ten desen dersleri aldı.

Elliye yakın caminin kalem işlerini özgün desen, renk ve kompozisyonları ile tezyin etti.

1998 yılında ABD Los Angeles’ta Suudi Arabistan Kralının yaptırdığı King Fahd Mosque’un iç süslemesini ve Türk desenleri ile çok özel vitray çalışmaları yapmıştır. Bu çalışmalar ABD’de ilk  defa uygulanmış olup büyük ilgi görmüştür.

2000 yılında Bahreyn’de başkent Manama’da bir caminin kalem işlerini yapmıştır.

Ayrıca yalnız Mimar Sinan’ın eserlerinde bulunan ahşap üstü kalem işlerini klasik ve özgün çalışma  olarak 400 yıl sonra orijinale en yakın teknik ile gerçekleştirmiştir.

Yaklaşık 350  yıl gibi bir aradan sonra 16.yy İznik Çinilerinin tekniğini, yıllar süren araştırma ve uygulama sonucu bulan üstad Faik KIRIMLI’dan (1995) dersler almış ve kendi çini atölyesini kurmuştur.

Güvenç GÜVEN, yapmış olduğu Restorasyon, Kalem İşleri, Ahşap Üstü Kalem İşleri ve İznik Çinileri çalışmalarını 1986 yılından itibaren de Geleneksel Türk Sanatları sanatçısı ve Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları bölümü öğretim görevlisi olan eşi Nursen Güven ile birlikte Türk Sanatının en yüksek devri olan 16.yüzyıl (Kanuni Sultan Süleyman – Mimar Sinan) dönemindeki mükemmelliği hedefleyerek klasik ve özgün çalışmalar yapmaktadır.

Sanatçının eserleri yerli ve yabancı sanat koleksiyonerlerinde ve yabancı müzelerde bulunmaktadır.

Uluslar arası etkinliklere Türkiye’yi temsilen katılan ve geleneksel sanatlarda konferanslar veren sanatçı çeşitli karma ve kişisel sergiler açmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir