Salı, Ocak 25, 2022

Güngör Arıbal (Hayatı)

1934 Dr. Güngör (Danışman) Arıbal Manisa’da doğdu
İlköğretimini Adana, lise Öğrenimini Mersin’de tamamladı
1974 Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Seramik
1984 Mimar Sinan G.T.S. Çini dalında lisans yaptı
1957 Güner Arıbal ile evlendi
1963 D.G.S. Galerisi, İstanbul (G.T.S.da yeniyön deneme ser.)
1964 D.G.S. Galerisi, İstanbul (G.T.S.da yeniyön deneme ser.)
1965 Ajans Türk Sanat Galerisi, Ankara (G.T.S.da yeniyön deneme ser.)
1967 Oleyis Oteli, Sinop (G.T.S.da yeniyön deneme ser.) adı altında 4 sergi düzenlemiştir.
Ajans Türk, Doğan Kardeş ve Akbank tarafında takvim ve tebrikler halinde bastırılmıştır. Dış İşleri Kültür Ve Turizm, Sanayi Bakanlığı ve bir çok kuruluşlar tarafından bastırılmıştır.
1980 Bayındırlık Bakanlığı 1. Bölgeden emekli oldu
1979 – 1991 Ressamlar Derneğinde 12 yıl başkanlık yaptı ve Ressamlar derneğinin Adana Şubesini üç Adanalı ressam üyesi kurulumu yaptırdı
1991 – 2013 yılları arasında Rekreasyon derneği başkanlığını yaptı. 2013 yılında kendisine kongre tarafından onursal başkanlık payesi takdim edildi. 06 yaş S.H.Ç.E.K. Başkanlığı sürdürmektedir.
Türk seramik ve Dünya Meslek Kadınları Soroptimist.
Tasavvuf fikirleri, Mimar Sinan D.G.S.A. Mezunları, Kadının Haklarını Koruma, Ressamlar Derneği Fijet (Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri) federasyonuna bağlı olan Aturjet (1990) ve Omjet (1990) Derneklerine ayrıca Güzel Sanatlar Birliği Resim Der. Gesem (Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) (1988) ve ile Sam (Türkiye İlim Ve Edebiyat Eserleri Meslek Birliği) (1988) üyesidir.
Yurt dışında ABD, Arjantin, Meksika, Rusya, Tunus’ta özel sergiler açtı. ABD, İspanya, Belçika, Macaristan, Yunanistan, Romanya, Pakistan, Türkmenistan’da karma sergilere katıldı. Yurtiçinde ve yurtdışında 52 özel resim sergisi açtı ve 300ü aşkın karma sergiye katıldı. Ayrıca birçok dernek ve kuruluşlar için karma resim sergileri düzenlemiştir.
ABD sanat ve Kültür Akademilerinden kabul edildi ve 1 yıl sonra Şiirlerinin konusu olan tasavvuf felsefesi dolayısı ile Hümanizim Doktorası aldı (1999). Ayrıca ABD büyük elçilikleri toplulukları tarafından şiirlerindeki felsefi anlatım dolayısla ‘Hümanizim Büyük Elçiliği’ payesi verilmiştir (2006)
Türkiye Tabiatını Koruma Derneği, İtalya Ressamlar Derneği, Adana Ressamlar Derneği şeref üyesidir.
Başbakanlık SHÇEK tarafından verilen 3 altın madalyası ve The First Assemly Egypt (Mısır)’da Omjet’in kurucu heyeti yer alması dolayısıyla verilen 14–23 EYLÜL 1990 onur Plaketi bulunmaktadır.
Ankara Sanat Mecmuasının, genç kuşaklar gazetesi Ana Dergisinin Sanat Danışmanlığını yapmıştır. Kendisine (2001) ABİ-USA tarafından Seramik Resim, Şiir sahalarındaki başarılarından dolayı şeref plaketi takdim edilmiştir.
Sohbet Makamında Deyişler, Bir Çivi Çaktım Gökyüzüne ve Zamanın Bittiği Yerde adlı 3 şiir kitabı vardır.
Sanatçının bakanlıklardan vilayet, belediye, vakıf, kültür ve sanat kuruluşlarından verilmiş onur belgeleri ve plaketleri bulunmakta olup, halen eserleri müze ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.
Ankara Sanat, Ana Dergisi ve Genç Kuşaklar Gazetesi gibi basın organlarında sanat yönetmenliği yapmıştır. Çeşitli antolojilerde şiirleri, dergi gazetelerde yazıları yayınlanmaktadır. Birçok sanat müzesinde eserleri sergilenmektedir. (İstanbul Vatan caddesindeki Yurt Binasında 58 m2lik duvar panosu ve ayrıca 12 m2 koridor panosu, Pendik Bakteriyoloji Dış Duvar Panosu 26 m2, Kadıköy Kız Lisesinde 3,5 m2 Giriş Duvar Panosu Göztepe’deki Fenerbahçe Lisesinde Atatürk Köşesinde yapılmış olan pano 12 m2lik, İstanbul Cağaloğlu Kız lisesi 4 m2 lik skarafito duvar panosu) gibi panolar, İstanbul ve Topkapı (bin kişilik) Yurt Sitesi tören alanında 16 m2 brüt beton döküm bir Anıt eseri (1974). Edirne’de vali konağı bahçesinde istinat duvarında 120 m2 anıt duvarı (1995). Edirne Ticaret Borsası’nda 12 m2 seramik anıt duvar eseri (2003) bulunmaktadır. 2007 yılında Altın Koza 13. Kare Uluslararası Sanat Festivali’nde davetli olarak resim sergisi açmıştır. 2011 yılında kendisine Puduhepa Bilim Sanat Başarı Ödülü A.K.S. Der. tarafından takdim edilmiştir. 2013 yılında Kıbrıs’ta müteveffa Kıbrıs Cumhurbşkanı Rauf Denktaş anısına rekreasyon dernek üyelerinin iştiraki ile Girne şehrinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından açılan büyük bi resim sergisi organize etmiştir. 2013 yılında İstanbul Taksim Cumhuriyet Galerisi’nde II. Özbek-Türk Dostluk Resim Sergisi’ne özel davetli olarak 23 eserler katılmıştır. Birçok müze ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

2016 yılında vefat etmiştir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz