Kapat

Gültekin Serbest (Hayatı)

Anasayfa
-----SANAT KÜTÜPHANESİ----- Gültekin Serbest (Hayatı)

1955 yılında Kosova’nın Prizren kentinde doğdu. 1978 yılında, Gazi Eğitim Enstitüsü Resim bölümünden mezun oldu. Bir süre İtalya, Yugoslavya ve Amerika’nın Galeri ve Müzelerinde araştırma inceleme yaptı.

Çalışmalarını bir dönem Amerika’nın New York kentinde sürdüren sanatçı, bu kentte bir kişisel sergi açtı. Avrupa’nın ve Asya’nın çeşitli ülkelerindeki kişisel ve karma sergilere katıldı. (Bulgaristan, Moldovya, Kırgızistan, Kosova, Arnavutluk, Montonegro, Macaristan, Gürcistan, Pakistan, ABD, Fransa) Türkiye’de, Yurtdışın da, resmi ve özel koleksiyonlar da eserleri yer almaktadır. Ayrıca, Kırgızistan’nın Bişkek kenti Ulusal Müzesin de eseri sergilenmektedir.

Bugüne kadar 31 kişisel sergi açmış, çok sayıda gurup ve karma sergilere katılmıştır. BRHD (Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği) üyesi olan sanatçı, bir dönem genel sekreterliğini, iki dönem de bu derneğin başkanlığını yapmıştır. Çağdaş Sanatlar Vakfı kurucularındandır ve halen bu vakfın yönetim kurulu sekreterliğini yapmaktadır. Vakfın, 12 yıl boyunca düzenlediği Uluslararası Ankara Sanat Buluşmasının koordinatörlüğünü de üstlenmiştir.

Sanatçı çalışmalarını Ankara’daki atölyesinde devam ettirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir