Cumartesi, Ocak 22, 2022

Gülay Yüksel (Hayatı)

1951 yılında İstanbul’da doğmuş, babasının memuriyeti nedeniyle Türkiye’nin çeşitli yerlerinde öğrenim görmüştür. Ankara Kız lisesi, sonrada Gazi Eğitim Enstitüsü Resim- İş Bölümünden 1973 yılında mezun olmuştur. Sonraki yıllarda, Ankara’da birçok lisede resim- iş öğretmenliği yapmıştır.
1984 yılında Almanya’ya giden sanatçı, ülkede yaşadığı üç yıllık süre zarfında görme engellilere resim ve modelaj konusunda eğitim veren bir okulda  (Neuwid- Almanya şehrinde) staj yapmıştır. Ayrıca, sanatçı Avrupa’nın çeşitli müze ve galerilerinde incelemelerde bulunmuştur. Yurda dönüşünde görme engelliler ile ilgili edindiği bilgileri hayata geçirebilmek isteği ile Ankara Aydınlıkevler Körler Okulu’nda altı yıl süre ile görev yapmıştır.
Aynı zaman dilimi içerisinde sanatçı bir taraftan da Gazi Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’nde aynı konuda dersler vermiştir. Sanatçı daha sonra eğitimine devam etmek isteyip, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde lisans tamamlamıştır. Gülay Yüksel bir yandan eğitimine devam edip, öğretmenlik yaparken öte yandan resim çalışmalarını da hız kaybetmeden sürdürebilmiştir. 1996 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan emekli olan sanatçı öğretmenliği bırakmamıştır bir süre Ankara Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde öğretmenlik yapmış, 2000 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamış ve orada yedi yıl görev yapmıştır.
Öğretmenliği esnasında çocuk kitapları resimlemeleri yapmış olan sanatçı, aynı zamanda Ankara Karum İş ve Alışveriş Merkezi’nin zemin süsleme çizimlerini hazırlamıştır. Sanatçı birçok binaya vitray tasarımları yapmış olup büyük bir vitray atölyesinin lamba tasarımlarına imza atmıştır. İspanyol puzzle firması Educa tarafından bir adet ve bir Türk firması olan Art Puzzle’ a verilmiş olan on adet eseri puzzle oyunu olarak piyasaya sürülmüştür. Angora Yayıncılık tarafından pek çok eseri tuval üzerine reprodüksiyon olarak kullanılmaktadır.
Öğrenciliği sırasında Devlet Resim ve Heykel Sergisi’ne katılmaya hak kazanmıştır. Sanatçı beşi Almanya’da olmak üzere 56 kişisel sergi açmıştır. Pek çok yurtiçi ve yurtdışı grup sergilerine katılımı vardır. Romanya Hükümetinin davetlisi olarak Tescani International art Camp 2000, Internatıonal Colony of Art Kıcevo 2011, Makedonya, International Fıne Arts Colony of Strumicia2012 ,Makedonya organizasyonlarına katılmıştır. İki eseri George Enescu (Romanya)  Müzesine  3eseride Makedonya devlet müzesine alınan Sanatçının İzmir Resim Heykel Müzesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi Giresun üniversitesi, müzelerinde,  T.C. Kültür Bakanlığı Koleksiyonu’nda, ABD, Romanya, Kanada, Almanya, Fransa, Finlandiya ve daha birçok banka, belediye ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. TRT Türk te yayınlanan Tuvaldeki Türkiye Belgeselinin ressamı olarak 39 bölümde yaptığı çalışmalar TRT koleksiyonundadır. Türkiye’de  yapılan birçok sanat çalıştayında da katılımları olan sanatçı, Atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Sanatçı  evli ve üç çocuk annesidir. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği (BRHD), Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği (UPSD) ve Görsel Sanatlar Eğitimcileri Derneği (GÖRSED) üyesidir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz