Çarşamba, Ocak 26, 2022

Gıyasettin Aytaş (Hayatı)

Prof. Dr. Gıyasettin AYTAŞ 15. 03. 1964 Kars-Selim doğumlu.

İlk ve orta öğrenimimi Kars/Selim’de; lise öğrenimini ise Ankara’da tamamladı.

1981-1982 öğretim yılında başladığı üniversite öğrenimini, 1984- 1985 öğretim yılında Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olarak tamamlayan Aytaş, Lisansüstü eğitimini Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalında “Yeni Milli Edebiyat Şiiri” adlı çalışmasıyla (1989) tamamladı.

1986-1989 yılları arasında Rize-Kendirli Ortaokulunda Türkçe öğretmeni ve müdür vekili ve yardımcısı olarak görev yaptı.

1990 yılında Millî Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Enstitüsü’ne öğretmen olarak atandı. Enstitüde Yayın Dokümantasyon Bölümünde çalıştı.

1991-1993 yılları arasında Mesleki ve Teknik Eğitim Araştırma ve Geliştirme Merkezi Teknik Yayınlar Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. Burada Mesleki Teknik Eğitim Haber Bülteni’nin çıkarılmasını sağladı.

Bilgisayar Destekli Eğitim Projesi çerçevesinde, bilgisayar ders yazılımlarının denetim ve raportörlüğünü üstlendi. Gazi Üniversitesi ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında yapılan bir protokol çerçevesinde, Türkçe ders kitaplarının yazarları arasında yer aldı.

1993-1994 yıllarında Talim Terbiye Kurulunda Türk Dili ve Edebiyatı Müfredat Programını geliştirme komisyonunda çalıştı. Bu görevi sırasında, çeşitli kurs programlarının hazırlığında aktif üye olarak görev aldı.

1994-1995 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünde yürütülmekte olan Avrupa Boyutunda Atlas Projesinin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün yazımını üstlendi.

Gazi Eğitim Fakültesi’nin açmış olduğu Türkçe Öğretmenliği Programı araştırma görevliliği sınavını kazanarak, 20.04.1995 tarihinde Gazi Eğitim Fakültesinde göreve başladı.

1996 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalında “Tanzimat Tiyatrosunda Sosyal Meseleler” adlı çalışmasıyla doktorasını tamamlayan Dr. Aytaş, Gazi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü’ne 9 Temmuz 1997 tarihinde Öğretim Görevlisi, 24 Temmuz 2000 tarihinde Yardımcı Doçent olarak atandı. 26 Kasım 1999- 1 Eylül 2005 tarihleri arasında Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı, 2008-2012 tarihleri arasında da aynı merkezin müdürlüğünü yürüttü.

2009 yılında doçent olan Dr Aytaş, Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Dergisi’nin Editörlüğünü (1995-2012), Cemre Dergisinin (1995-…) genel yayın yönetmenliğini ve Gazi Üniversitesi Tiyatro Kulübü’nün (2002-…) genel sanat danışmanlığını yürütmektedir.

İlim ve Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği üyesi olan Dr. Aytaş, Gazi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölüm Başkan Yardımcılığı, Gazi Üniversitesi Etik Kurul Üyeliği görevlerini de yürüttü.

Dr. Aytaş, Çocuk Kitapları Projesi (ÇOKYAP), Kazakistan’dan Macaristan’a Erenlerin İzinden, Arnavutluk Devlet Arşivleri Projesi, Kargın Boyu ve Anadolu’da Kargınlar, Balaban Boyu ve Balabanlar Uluslararası Proje, Türkiye ve Hindistan, Urumlar, Gürcistan Urumları, Anadolu’nun Renkleri: Doğum, Düğün ve Ölüm, Bingöl, Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Ekseninde Ocaklar, Oymaklar ve Boylarla İlgili Bilgi, Belge Taraması ve Sonuçlarının Yayınlanması, Şah İbrahim Veli Belgelerinin Yayımlanması. Hacı Bektaş Veli Eserlerinin Yayım Projesi ve Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Ekseninde Ocaklar, Oymaklar ve Boylarla İlgili Adıyaman Hakkâri Ekseninde Bilgi, Belge Taraması ve Sonuçlarının Yayınlanması Projesi gibi ulusal ve uluslararası projelerde yürütücü ve araştırıcı olarak görev aldı.

Toplam 12 bilimsel yayına editörlük yapan Dr. Aytaş, birçok ulusal ve uluslararası derginin hakemliğini yürütmektedir. Yönetiminde tamamlanmış 14 yüksek lisans ve 4 tane de doktora tezi bulunmaktadır.

Yaptığı çalışmalar ile 20’den fazla ödül ve birçok takdir ve teşekkür alan Dr. Aytaş, ulusal ve uluslararası toplantılarda çok sayıda bildiri sunmuş, resmi ve özel kurumlarda “Beden Dili, Etkili İletişim, Resmi Yazışma Kuralları, Güzel ve Etkili Konuşma” alanlarında seminer ve kurslar vermiştir.

Uluslararası ve ulusal düzeyde 100’den fazla yayımlanmış makalesi, tek ve çok yazarlı olmak üzere 23 bilimsel kitabı bulunan Dr. Aytaş, Osmanlı dönemi arşiv kayıtlarını okuma ve değerlendirme konusunda önemli çalışmalara imza atmıştır. Halen, Gazi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümünde Öğretim Üyesi ve Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmakta olan Aytaş, evli, üç çocuk babasıdır.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz