Salı, Ocak 31, 2023

Gezgin Salon Festivali (25-26 Haziran 2022)

Salon İKSV’nin iyi müziği Beyoğlu’ndaki evinden şehrin büyük sahnelerine taşıdığı Gezgin Salon serisi bu kez +1’in desteğiyle, bir hafta sonu boyunca dur durak bilmeyecek bir festivalle müzik tutkunlarını karşılıyor. Ormandan göğe doğru yükseleceğimiz gezimizin kaptan koltuğunda kimler var kimler: Buram buram Berlin minimal teknosuyla Moderat, funk’ın Paris baş temsilcisi olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen L’Impératrice, en tatlı kederlerin grubu Cigarettes After Sex ve “habibi”miz Tamino. Şimdilik!

Parkorman’ın iki gün boyunca evimiz, köyümüz olacağı +1 Sunar: Gezgin Salon Festivali’ni kaçıranlar üzülür, yazın vitaminsiz kalır, bizden söylemesi!

Program

Cumartesi (25 Haziran): Moderat (live), L’Impératrice
Pazar (26 Haziran): Cigarettes After Sex, Tamino

Yepyeni albüm ve sahneleri MORE D4TA ile Moderat

Modeselektor’un Gernot Bronsert ve Sebastian Szary’siyle Apparat’ın Sascha Ring’inden oluşuyor Moderat. Neredeyse hiç kimse elektronik müziği Berlin’den dünyanın en uzak köşelerine bu üç ağır sıklet kadar tutku ve coşkuyla getirmedi. 2003 yılındaki ilk EP’leri Auf Kosten der Gesundheit ve altı yıl sonra gelen kendi adlarını taşıyan ikinci albümleri ile Moderat sağlam bir temel attı. 2013 ve 2016’da birbirini takip eden II ve III albümlerinin ardından ekip uzun bir ara vereceklerini duyurdu ve evleri Berlin’de 17.000 kişinin önünde verdikleri efsane bir konserden sonra inzivaya çekildi.

6 yıllık aranın sonu 2022’de, MORE D4TA ile geliyor. Tur ve seyahatlerin askıya alındığı malum dönemde kaydedilen MORE D4TA, hayatı giderek daha fazla etkisi altına alan bilgi kirliliği ve izolasyon duygusuyla hesaplaşıyor. Albüm, yirmi yıllarını birlikte müzik yaparak geçirmiş üçlünün tamamen kendilerine ait bir ses ve estetik yakaladıklarının en güncel kanıtı; tüm hücrelerini müziğe adamış bir ekibin hayranlık uyandıran bir başka eseri.

Kalpleri ısıtan, kasları gevşeten soul-funk’ıyla L’Impératrice

Soul-funk’ın yeni imparatoriçesi L’Impératrice, Matahari’nin yayımlanmasından bu yana geçen üç yılı aşkın sürede baş döndürücü bir yol kat etti. Bu ilk albüm, grubun anavatanı Fransa’da ve ardından İtalya, Meksika, Kaliforniya’da bir kasırga etkisi yarattı. İmparatoriçe’nin rüzgarına dünyanın dört bir yanında milyonlar kapıldı.

Son üç yılda dünyayla birlikte L’Impératrice de değişti. 2021’deki son albümleri Tako Tsubo, bir ayrılık albümü. Matahari’nin idealize edilmiş bir kadın kahraman fikrine dayanan romantik çizgisinin tersine gerçeğe demir atan bir albüm. Japoncada “ahtapot kapanı” anlamına gelen tako tsubo, tıp literatüründe yeri olan bir kalp rahatsızlığı. Sevilen birinin kaybı veya reddedilmekten duyulan endişe gibi yoğun duygusal sıkıntıların kalbin ana odacığını zayıflatmasıyla ortaya çıkıyor ve bir duyu çalkantısı ve duygusal tükenmişlik halinde seyrediyor. Modern tıp henüz bir tedavi bulabilmiş değil ama İmparatoriçe’nin müziğiyle semptomların hafifleyebildiği bir gerçek.

Fenerlerle eşlik edilesi bir rüya popu: Cigarettes After Sex

Cigarettes After Sex’in solisti Greg Gonzalez, “Stüdyolardan her zaman kaçındım” diyor. “Dışarıda, dünyanın farklı yerlerinde kayıt yapmanın özel bir yanı var. Her nerede çalışıyorsanız oranın karakteri ve ortamından kaynaklanan bir X faktörü müziğe eşsiz bir duygu katıyor.” Ses ve ortamın bu evliliği, Gonzalez’in sürükleyici ikinci albümü Cry’ın kalbine ve ruhuna yerleşiyor. İspanya’nın Mallorca adasındaki muazzam bir evde kaydedilen şarkılar, huzursuzluk veren güzelliği, erotik özlemi ve kaydın yapıldığı mekânın katı minimalizmini, pürüzsüz çizgilerini ve yumuşak ışığını yansıtıyor.

Gonzalez ve grup arkadaşları davulcu Jacob Tomsky, basçı Randy Miller ve klavyeci Phillip Tubbs’ın Cry’ın kaydı için Mallorca’ya gittikleri hafta, bir tesadüf eseri ilk albümlerinin 2017’de raflardaki yerini aldığı aynı haftaya denk geldi. Kendi isimlerini taşıyan ilk albümlerini The Independent “samimi ve hayaletimsi” olarak övmüş, The Guardian grubun “noir rüya popu”nu “2017’nin en iyileri arasında” göstermişti. Dijital platformlarda bir milyar çalmaya yaklaşan albümü Primavera, Best Kept Secret, Lollapalooza, Reading ve Leeds gibi 5 kıtaya uzanan festival turları takip etmişti.

Tamino’yla Ortadoğu’ya kolektif bir yolculuk

Tamino’nun ilk teklisi Habibi, bas gitarda Radiohead’in Colin Greenwood’unun yer aldığı “Indigo Night” da dahil bir avuç parça içeriyordu. İlk albümü Amir’i 2018’de çıkardığında 21 yaşındaydı. Kökenleri Belçika, Mısır ve Lübnan’a dayanan Tamino, bu albümle güçlü, içgüdüsel ve baştan sona pürdikkat dinlenecek şarkılarla dolu kayıtlar yapabildiğini tüm dünyaya gösterdi. Amir’de duyulan enstrümanların çoğundan Tamino sorumlu olsa da ona albümde Brükselli Arap müzisyenlerden oluşan Nagham Zikrayat kolektifi eşlik etti. Kolektifin firka’sı, yani orkestrası, çoğu Irak ve Suriye’deki savaştan kaçarak Belçika’ya sığınan profesyonel müzisyenlerden oluşuyor. Amir’de Tamino, romantizmden ıssızlığa kadar pek çok duyguyu açığa çıkarıyor, farklı tonlardaki ruh halleri arasında başarıyla dolanıyor.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz