Pazar, Ocak 23, 2022

Gece Kahvesi Tablosu (Vincent Van Gogh)

Vincent van Gogh’un 1888 yılında yaptığı eseridir.
Tablo yağlıboyadır.
72,4×92,1cm boyutlarındadır.
Eser Yale Üniversitesi Sanat Galerisi’nde sergilenmektedir.
Sanatçı bu eserinde tasvir ettiği mekan Cafe de la Gare, 30 Place Lamartine’dir.
Resim fransız standartlarında endüstriyel astarlı tuval üzerine yapılmıştır.
Van Gogh bu eseriyle ilgili (renklerin aşırı abartılması ve boyanın kalın dokusundan ötürü ‘yaptığım en çirkin resimlerden biri’ demiştir.
Van Gogh sürekli mektuplaştığı kardeşi Theo’ya yazdığı mektupta espri yaparak; “Ginoux’un parasının çoğunu aldığını ve kafe sahibine mekanı boyayarak intikamını alma zamanının geldiğini” yazmıştır.
Yine kardeşine yazdığı bir kaç mektupta bu eseriyle ilgili şunları yazmıştır:
“İnsanlığın korkunç tutkularını kırmızı ve yeşil ile ifade etmeye çalıştım. Kan kırmızısı ve koyu sarı olan oda, ortasında yeşil bir bilardo masası; turuncu ve yeşil parıltılı dört limon sarısı lamba var. Her yerde, uyuyan küçük holiganların figürlerinde, boş kasvetli odada, menekşe ve mavide en yabancı kırmızı ve yeşillerin bir çatışması ve kontrastı var. Örneğin bilardo masasının kan kırmızısı ve sarı-yeşili, üzerinde gül burunluk bulunan tezgahın yumuşak yumuşak Louis XV yeşili ile tezat oluşturuyor. O fırının bir köşesinde nöbet tutan ev sahibinin beyaz giysileri limon sarısı ya da uçuk parlak yeşile dönüyor.”
“Gece Kahvesi resmimde, kafenin insanın kendini mahvedebileceği, delirebileceği veya suç işleyebileceği bir yer olduğu fikrini ifade etmeye çalıştım. Bu yüzden denedim. Alçak bir meyhanede karanlığın güçlerini, sarı-yeşil ve sert mavi-yeşillerle tezat oluşturan yumuşak Louis XV yeşili ve malakit ile ifade etmek ve tüm bunlar, şeytanın fırını gibi bir atmosferde, soluk kükürt Ve hepsi bir Japon neşesi görünümünde ve Tartarin’in iyi doğasıyla.”
“Stereoskopik realistlerin bakış açısından renk yerel olarak doğru değil, ateşli bir mizacın duygusunu çağrıştıran renktir.”

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz