Pazar, Ocak 29, 2023

Galip Özgören (Hayatı)

1948 Gaziantep doğumlu olan sanatçı, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Üniversitesi) Grafik Sanatlar bölümünden mezun oldu.

Sanatçı, 1980-1982 yılları arasında İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi, İşletme İktisadı Enstitüsü´nde Lisansüstü İşletme Master eğitimi yaparak MBA derecesi aldı.

Öğrencilik yıllarından başlayarak uluslararası bir reklam ajansında 17 yıl sonrasında kendi kurduğu ajansta 15 yıl boyunca çalışırken eş zamanlı olarak grafik yönelimli resim çalışmalarına da devam etti.

İlk Kişisel Resim Sergisi’ni 2005 yılında Kadıköy İğne Deliği Sanat Atölyesi’nde gerçekleştirdikten sonra resim çalışmalarına daha da ağırlık veren Özgören, Lebriz Sanat Portalına katıldı.

Sanatçının toplamda 50 eseri Orna İlaç Firması tarafından hem 2010 hem de 2016 kurumsal takviminde görsel olarak kullanıldı ve tüm Türkiye’ye dağıtıldı.

Sanatçının ilk yurtdışı karma sergisi; 3 eseri ile 21-24 Şubat 2013 tarihinde Avusturya, Innsbruck Art Fair’de sanatseverler ile buluştu.

19 Kasım – 13 Aralık 2014 tarihleri arasında, doğmuş olduğu Gaziantep şehrinde, Sanko firmasının sponsorluğunda Sanko Sanat Galerisinde açtığı kişisel sergisinde birçok eseri Sanko ve koleksiyonerlerce satın alındı.

Özgören, XI. Floransa Bienaline de katılmak üzere seçilmiş ve organizasyon komitesi tarafından davet edilmiştir.

İlk yurtdışı kişisel resim sergisi ise 26 Eylül-6 Ekim 2017 tarihleri arasında EliteProfArt Gallery, Bükreş-Romanya’da gerçekleşti. Açılış, Romen Sanat tarihçisi ve eleştirmeni Roxana Barbelescu ve Amerikalı sanat tarihçisi Karima Radwan’ın sunumlarıyla renklendi. Etkinliğe ayrıca Türkiye Büyük Elçisi Sayın Koray Ertaş ve Türk İş Adamları Derneği Başkanı Sayın Murat Demiray’da katılarak sanatçımızı onurlandırdılar.

Özgören ayrıca Romanya Tiad’ın (Türkiye İş Adamları Derneği) özel daveti ile Bükreş’te gerçekleşen 29 Ekim Cumhuriyet Balosuna 9 eser ile katılmıştır.

Özgören’in Romanya’da bulunan eserleri ile katıldığı karma sergileri ;

19 Ekim – 19 Kasım AMPRENTE GaleryEliteProfArt – Cotroceni 2 eser

30 Ekim – 15 Kasım EXPOZITA DE PICTURA &GRAFICA Crowne Plaza Hotel, Bucharest 2 eser

24 Kasım – 24 Aralık AUTUMN DREAMS Crowne Plaza Hotel, Bucharest 2 eser

16 Ocak – 16 Şubat TOGETHER Pullman Hotel World Trade Center, Bucharest 3 eser

5 Şubat – 15 Şubat METAFORE Crowne Plaza Hotel, Bucharest 2 eser

Sanatçı, 05.-09 Mayıs tarihleri arasında Lebriz´in sanat galerisi olan ART212 de Kişisel bir sergi gerçekleştirerek 32 eserini sanatseverlerle buluşturdu.

Sanatçı Floransa Sanat Bienali Organizasyon Komitesi tarafından 2018 Ekiminde gerçekleşecek olan Bienale katılma daveti aldı.

Galip Özgören’in şu ana kadar 350’ye yakın eseri bulunmaktadır. Sanatçı şehirlerin ambiyansı ile insanların mutluluğunu bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. İnsanlara olan sevgisini tablolarında renkler ve mutluluğu yansıtarak anlatmayı tercih etmektedir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz