Pazar, Kasım 27, 2022

Galip Nahit Noyan (Hayatı)

Galip Nahit Noyan 1958 de Ankara da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğreniminin ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik bölümünü bitirdi. Küçük yaşlarda başladığı resim çalışmalarını sürdürdü.

Uzun yıllar boyunca kendi kendisini yetiştirdi. Bu dönemde çalışmalarını hiç sergilemedi. Bir süre Ankara Belediyesine ait Belpa Sanat Galerisinin yöneticiliğini yaptı. Daha sonra İstanbul a yerleşti. Çalışmalarının izleyicilerle ilk buluşması 1992 de Paris de Galerie Mouvances da gerçekleşti. 1993 de Türkiye de ilk sergisini Ankara da Türk-Amerikan Derneğinde açtı. Günümüze değin çok sayıda kişisel sergi açtı, karma sergilere katıldı, çalışmaları çeşitli koleksiyonlarda yer aldı.

Eski ustalardan, özellikle Giuseppe Arcimboldo gibi fantastik ressamlardan, Ambrosius Bosschaert, Balthasar van der Ast, Willem Claesz Heda, Jan Jans den Uyl, Pieter Claesz, Abraham Mignon, Jan Brueghel, Willem Kalf, Gerrit Dou gibi 17. yüzyıl hollandalı ve flaman ressamlardan, Sanchez Cotan, Pereda gibi ispanyol ressamlardan, Chardin, Oudry, Vallayer-Coster gibi fransız ressamlardan etkilenen Galip Nahit Noyan çalışmalarında kadın vücudunun parçalarını başkalaşıma uğratarak, onları ölü doğa nesnelerine dönüştürür.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz