Pazar, Kasım 27, 2022

Filiz Hatipoğlu (Hayatı)

1964’de Kastamonu’da doğan Filiz Hatipoğlu, babasının hakimlik mesleğinden dolayı Anadolu’nun değişik şehirlerinde eğitimini tamamladı. Resme olan ilgisini ‘Hayrettin Sönmez’ atölyesinde çalışmalar yaparak devam ettirdi. Evli ve iki oğlu olan sanatçı, 2006’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne girdi ve 2010’da Geleneksel Türk Sanatları Bölümünden ‘Prof. Dr. Sitare Turan Bakır’ atölyesinden dereceyle mezun oldu. MGSÜ’de ‘Kemal İskender’ atölyesinde resim çalışmalarına katıldı.

Sanat eğitimine halen 2010’da başladığı Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümünde yüksek lisans yaparak devam etmektedir. Osmanlı Türkçesini iyi derecede bilen ve bir dönemde Ali Rıza Özcan’ dan hat dersleri de alan sanatçı harflerin sadece görselliğini, kendine özgü yorumlayarak karışık bir teknikle resimlerine yansıtmaktadır.

Tez konusunu; ‘Çağdaş Resim Sanatında Kaligrafi ile Ortaya Çıkan Sanatçılar’olarak belirleyerek, kendi yaptığı resimleriyle de örtüşen bir kaligrafik bir üslup çizdi. Sanatçı Kaligrafinin estetik değerini kullanarak, Türk yazısının başlangıcından bu güne runik, arap ve latin harflerden oluşan imgeleri plastik öğeye dönüştürür¬ken yaşanmışlığın gerçekliğini kendi düşsel anlayışıyla tuvale aktarmaktadır. Özellikle latin alfabesinden önce yazı dili olarak kullanılan Osmanlı Türkçesini meydana getiren arap harflerinin kıvrak ve estetik değerini, üslup kaygısı taşımadan yorumlayarak resmetmektedir.

Geçmişe olan bağlılığı onda yaşanmışlılığın izlerini duyumsatmaktadır. Yaşanmışlık duyusu ise düşsel imge¬lerle , Türk Sanatının da izlenimiyle sanatçının tuvaline yansımaktadır. Türk tarihinin eski yazma eserlerindeki temalar, şematik görseller, meridyenler.., geçmişten günümüze ışık tutan bilimsel gerçeklikte değerlerdir. Bu değerler; dairesel formlar içinde sanki tılsımlı gibi duran şekiller, sanatçının ‘Zamansız’ sergisine esin kaynağı olmuştur. Türk tarihinin eski yazma eserlerindeki temalar, şematik görseller, meridyenler.., geçmişten günümüze ışık tutan bilimsel gerçeklikte değerlerdir. Bu değerler; dairesel formlar içinde sanki tılsımlı gibi duran şekiller, sanatçının ‘Zamansız’ sergisine esin kaynağı oldu.Doğa’nın sonsuz renk ve enerjisi; yine doğaya ait zaman, kavram ve mekan duyum¬larıyla ‘Zamansız’ bir yoculuğa çıktı. Yaşanmışlığın gerçekleri, yaşanacak duyumlarla tüm zamanların içinde hissedildiği sonsuz bir düş gibi betimlendi.

Prof. Dr. Zahit Büyükişleyen, Prof. Dr. Ergin inan ve Sinan Demirtaş atölyelerinde resim, gravür ve litografi baskıları yaptı.Yurtiçi ve dışında birçok sempozyum ve sergilere katıldı. Sanatçı halen kendi atölyesinde resim çalışmalarına devam etmektedir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz