Salı, Ağustos 9, 2022

Fikret Türkmen (Hayatı)

1945 yılında Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Boğazlıyan’da, liseyi Bursa Işıklar Askeri Lisesi’nde bitirdi. 1963 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne kaydoldu. 1967 yılında mezun olarak Konya Erkek Lisesi Edebiyat öğretmenliğine atandı. 1968 yılında Atatürk Üniversitesinin açtığı sınavı kazanarak Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne halk edebiyatı asistanı oldu.

1969 yılında doktora yapmak üzere İstanbul’a, Prof. Dr. Mehmet Kaplan’ın yanına gönderildi. 1972 yılında “Âşık Garip Hikâyesi Üzerinde Mukayeseli Bir Araştırma” isimli doktorasını tamamladı.

1974 yılında Fransa’ya gönderildi. Paris’te Prof. Dr. Pertev Naili Boratav’ın yanında Sorbonne’daki folklor metodolojisi ve halk edebiyatı ile ilgili ders, seminer ve konferanslara katıldı.

1976 yılında Türkiye’ye döndü. 1978 yılma kadar Atatürk Üniversitesi’nde çalıştı. 1978 yılında Ege Üniversitesi’nde yeni açılan Sosyal Bilimler Fakültesi’ne (şu anki Edebiyat Fakültesi) naklen atandı.

1980 yılında “Tahir ile Zühre” isimli eseri ile doçent oldu. 1986 yılında “Nasreddin Hoca Fıkraları” konulu tezi ile de profesör oldu.

1992 yılında Ege Üniversitesi bünyesinde Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü’nün kurulmasında büyük rol oynadı ve kurucu müdür olarak görev aldı.

Türk destanları ve halk hikâyeleri üzerinde kendi çalışmaları dışında yüksek lisans ve doktora çalışmaları da yaptırdı. Türkiye’de “İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (İlesam) üyesidir. Ayrıca Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü ve Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu üyesidir.

Yurt dışında ise ABD’de PIAC (Permanent International Altaistic Conferance), ABD ve Kanada’da “Turkish Studies Association”, Fransa’da ESCAS (European Seminar on Central Asian Studies) daimi üyesidir.

Yurt içinde ve yurt dışında pek çok kongre ve konferansa katıldı. Yabancı dillerde (Fransızca, Rusça) makaleleri yayımlandı. İtalya’da Venedik Üniversitesi’nde 1974’te Türkiye’de basılan “Aşık Garip” kitabı kısaltılarak İtalyanca olarak yayınlandı.

TDK tarafından yayımlanmakta olan “Türk Dünyası Dil ve Edebiyat Dergisi”nin Yayın Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. Bununla beraber Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü’nde “Türk Dünyası İncelemeleri Dergisi”ni yayınladı.

1992 yılında Azerbaycan Devlet Üniversitesi fahri doktora verdi.

1995 yılında Manas Destanı üzerindeki çalışmaları ve yayınladığı araştırmaları ile Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından “Manas-1000” nişanı ile ödüllendirildi.

1996 yılında Türkmenistan’ın en büyük ödülü olan “Uluslararası Mahdumkulu Ödülü” Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı tarafından 18 Mayıs’ta devlet töreni ile Fikret Türkmen’e verildi.

1997’de Kırgızistan Bilimler Akademisi, “Akademik Unvanı” verildi.

1998 yılında Kırgızistan’ın Çüy Üniversitesi Fikret Türkmen’e “Fahri Profesörlük” unvanı verdi.

Kazakistan İlimler Akademisi Kasım 1999’da Prof. Dr. Fikret Türkmen’e “Akademik” unvanı verdi ve Kazakistan İlimler Akademisi’ne üye olarak seçti.

UNESCO’nun katkılarıyla Kasım 1999’da kurulan ve merkezi Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te olan “Dünya Milletleri Destanları, Milletlerarası Kurumu”nun Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Türk Dünyası’na yönelik başarılı çalışmalarından dolayı, 1999 yılında TÜRKSAV tarafından “Türk Dünyasına Hizmet Ödülü”ne layık görüldü.

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmalan Enstitüsü Müdürü ve Halk Bilimi Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. Fransızca bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz