Pazar, Kasım 27, 2022

Fatma Elvin Öztürk (Hayatı)

1977 İzmir doğumlu çok yönlü sanatçı, Ege Ünv. Ziraat Fak. Toprak Mühendisliği ve A.Ü.Halkla İlişkiler Uzmanlığı, A.Ü Sigortacılık ve Bankacılık bölümlerinden mezun oldu, Ege Ünv. Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon yan dal ve Ege Ünv. Bilgisayar Programcılığı, Siyaset Okulu dâhil birçok eğitim programını bitirdi. Resmi ve özel kurumlarda resim ve bilgisayar öğretmenliği yaptı.

Temel resim eğitimini çok küçük yaşlarda annesi ressam Nüket Bağra’dan aldı. Küçük yaşlarda başlayan resim ve edebiyat çalışmalarında o dönemlere ait ödülleri de bulunmakta olan sanatçı daha sonra Kosova‘ya ve İtalya’ya giderek eğitim programları ile Sanat Tarihi, Desen ve Resim Teknikleri üzerine eğitimini geliştirmiştir.

Sanatta köklerimizden beslenerek yol alırken özgün olmanın gerekliliğine inanan sanatçı aldığı Toprak Mühendisliği ve Resim eğitimlerinin bir getirisi olarak kendi geliştirdiği doku materyalini kullandığı kendi geliştirdiği “ALFEOM” tekniği ile “KUMSAL YANSIMALARI” dizisinde sembollerin mistik akışlarını kadınlar, varoluş ve aşk temalarında özdeşleştirmektedir.

Ayrıca akrilik, yağlıboya, suluboya serilerinden oluşan eserleri bulunmakta ve çocuk kitapları için çizimlerde yapmaktadır. Bugüne dek çoğunluğu yurt dışında olmak üzere yirmi bir kişisel sergi açan, yüze yakın karma sergiye katılan sanatçı, yurt içi ve yurt dışında çok sayıda sergi, çalıştay ve uluslararası organizasyonlara da katılmıştır.

Kendi tekniği ile ilgili olarak bir çok bienal ve önemli sanat fuarlarından özel davet almaktadır. Uzmansal çalışmalarını Türkiye, Balkan ülkeleri, İtalya, Yunanistan, İngiltere, Mısır, Bahreyn, Karadağ (Montenegro), Amerika gibi ülkelerde zaman zaman sürdüren sanatçı; “İtalya Regolad de Arte Vakfı” tarafından 2011 yılında düzenlenen yarışmada üçüncülük ödülüne değer görülmüştür.

Sergi ve çalıştay küratörlüğü, Sanat Galerisi Yöneticiliği yapmaktadır. 2015 senesinde Amerika’da ve dünyanın bir çok yerinde Çanakkale 100. Yıl 3D Fotoğraf sergilerinin Küratörlüğünü de yaparak ülkemizi temsil etmiştir.

Eserleri bir çok resmi ve özel koleksiyonlarda bulunan çok yönlü sanatçının; resim çalışmalarıyla birlikte yürüttüğü edebiyat çalışmaları da bulunmaktadır.

Dergi editörlüğü, köşe yazarlığı, eleştiri, deneme, araştırma ve şiir kitapları yazmakta ve bu konularda ki araştırmaları ile bir çok bilimsel toplantılara katılmakta olan sanatçı Sanat çalışmalarını İzmir Karşıyaka’da bulunan atölyesinde sürdürmektedir.

Toplum sorunlarına kayıtsız kalmayan sanatçının birçok Sivil Toplum Kuruluşu’nda kurucu üye, aktif yönetim kurulu üyeliği ve başkanlıkları bulunmaktadır.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz