Salı, Eylül 28, 2021

Etkileşimler Sergisi (14 Ağustos – 30 Eylül 2021)

İstanbul Modern, koleksiyonundan oluşturduğu yeni süreli sergisi “Etkileşimler” ile sanatçıların yapıtlarıyla atıfta bulunduğu ve ilham aldığı plastik sanatlar, mimari, edebiyat, müzik ve sinema alanından çeşitli konu ve isimlere odaklanıyor. Bu ortak başlıkların etrafında konumlanan sergi, sanatçıların ilham kaynaklarını, ilgi ve meraklarını yansıttığı gibi, aynı zamanda sanatın dalları arasındaki göndermeleri işaret ediyor. Bu kapsamda sanatçıların üretimlerini biçimlendiren esin kaynaklarının neler olabileceğini ele alan sergi, sanatçıların hangi düşüncelerden, sorulardan yola çıktıklarına da bakıyor. Sanatçıların kendi beden ve zihinlerinin, üretimlerinin nasıl bir parçası olabileceğini, diğer sanat dallarının yapıtlarında yer alma biçimlerini inceliyor ve başka sanatçıların onlar üzerindeki etkilerinin neler olabileceğine dair çeşitli konuları irdeliyor. 

Sanatın görsel, yazınsal ve performansa dayalı ifade biçiminin plastik sanatlardaki etkilerini ele alan “Etkileşimler” adlı sergi, Edvard Munch, Louise Bourgeois, Bertolt Brecht, Arthur Rimbaud, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi sanatçıları; Yerebatan Sarnıcı gibi yapı ve anime filmlere kadar farklı başlıkları bir araya getiriyor. Sanatçıların kendilerine, başka sanatçılara ve diğer sanat dallarına atıfta bulunan yapıtlara yer veren sergi, izleyiciyi sanatçıların fikirlerini ortaya çıkarma sürecindeki ilham kaynaklarını görmeye davet ediyor.

Sanatçılar:

Haluk Akakçe, Ramazan Bayrakoğlu, İpek Duben, İnci Eviner, Leyla Gediz, Hayal İncedoğan, Bengü Karaduman, Azade Köker, Guillermo Kuitca, Mahmoud Obaidi, Şener Özmen, Thomas Ruff, Sarkis, Matt Saunders. 

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz