Cumartesi, Ocak 22, 2022

Erol Deran (Hayatı)

1937 yılında Ankara’nın Polatlı ilçesinde doğdu. İstanbul’lu bir ailenin çocuğu olan Erol Deran,ilk müzik derslerini subay ve bestekar Burhanettin Deran’dan aldı.
İlk ve orta eğitimini Anadolu’nun çeşitli yörelerinde ve İstanbul’da tamamladı. 1957-1961 Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Yüksek Dekoratif Sanatlar Bölümü,Sabih Gözen’nin Kumaş Desenleri Atölyesi’nden mezun oldu. Akademi’deki eğitimi döneminde Prof. Sabri Berkel ve Prof. Gevher Bozkurt atölyelerinde de çalışmalarda bulundu. Sanatçı,1957-1961 döneminde İstanbul Radyosu’nda kanun sanatçısı olarak görevini sürdürdü. 1961-1963 yılları arasında yedek subaylığını Ankara’da gerçekleştirdi. 1963-1968 kanun sanatçılığına Ankara Radyosu’da devam etti. 1968’de İstanbul’a yerleşti ve İstanbul Radyosu’ndaki görevine yeniden döndü. 1975’de açılan ve1983’de İ.T.Ü.’ye bağlanan Türk Musikiisi Devlet Konservatuarı’na öğretim görevlisi olarak başladı. 26.01.1988 İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Mızraplı Çalgılar Anasanat Dalı Doçenliği’ne ve 20.06.2002 tarihide de profesörlüğe atandı. Erol Deran İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda Yönetim Kurulu Üyeliği,Enstrüman Yapımı,Ses Eğitimi,Temel Bilimler, Çalgı Eğitimi Bölümleri ve Mızraplı Çalgılar Anasanat Dalı Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Bunların yanında Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik konularında Danışmanlık yapmış olup halen devam etmektedir. 2004 yılında buradaki görevinden emekliye ayrıldı ve aynı yıl Haliç Üniversitesi Türk Müziği Konser Vatuarı’na başladı.
1982’de Irak Kültür ve Tantma Bakanlığı’nın davetlisi olarak Uluslararası Bağdat Müzik Konferans’na Türkiye’yi temsilen katıldı. Ayrıca Türkiye’de iki adet Klasik Türk Müziği CD’si ve Yunanistan’da solo CD’si ve Bosphorus Türk Müziği toplu long play çalışması yapmış olup,birçok müzik resitalleri ve konserlere katılmıştır. 1999 yılında sanatçının resim ve müzik çalışmaları,Budapeşte Szechenyi Devlet Kütüpanesinde Silde show olarak gösterime sunulmuş ve ardından konser vermiştir.
Burhanettin Deran’ın Hayatı ve Besteleri isimli ve“Türk Müziğinde Makamdan Makama Geçkilerden Örnekler”adını taşıyan iki kitap yazmıştır.
Windsor & Newton firmasının uluslararası düzenlediği “2000 yılında Ülkem” konulu Evrensel Resim yarışmasında sanatçının eseri,22 000 eser arasında ilk 20”ye girmeye hak kazanmıştır. 1984 Bolu Valiliği’nce düzenlenen “Bolu Bolu’da Hayat” yarışmasında Mansiyon aldı. Çeşitli karma sergilerde resimleri yer alan Erol DERAN,müzik alanında da resmi ve özel davetli olarak; Amerika, İspanya, Fransa, Belçika, İtalya,Danimarka,Avusturya,Almanya,Yunanistan İran,Irak,Afganistan,Mısır,Tunus, Cezayir gibi yurtdışında ve yurtiçinde kanun yorumcusu olarak çeşitli konser ve resitaller verdi. Sanatçının tabloları yurtiçi ve yurtdışındaki resmi ve özel kolleksiyonlarda bulunmaktadır.
Müzik profeseri olan sanatçı,Haliç Üniversitesi Konservatuarı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz