Perşembe, Eylül 23, 2021

Elçi Erdiren (Hayatı)

1962`de İzmir`de doğan sanatçı ilk ve orta öğrenimini Ted Ankara ve İstanbul Kadıköy Maarif Kolejinde, yüksek öğrenimini Deniz Harp Okulu ve Anadolu Üniversitesi İktisat bölümünde tamamlamıştır.

Küçük yaşlardan beri resim sanatına büyük ilgi duyan sanatçı, dedesi ünlü asker ressam Şükrü Erdiren`in atölyesinde onun fırça ve paletini yakından takip ederek kendisinden ilk eğitimini almıştır.

Daha o yıllarda dedesi ile birlikte sanat çevrelerine aşina olmuş, resim sergileri dolaşmış, Hikmet Onat, Eşref Üren, Nüzhet İslimyeli, Nazlı Ecevit, Osman Zeki Oral gibi Türk resminin duayenleri ile tanışma fırsatı bulmuş, zaman zaman onların çalışmalarını izlemiş ve kendilerinden feyz almıştır.

İçindeki resim tutkusu ve aşkı daha ilkokul yıllarında Belçika`da katıldığı (1972) “Werkgemeenschap Wij” uluslararası resim yarışmasında yaptığı bir Şile peyzajı ile ilk meyvelerini vermiş ve Belçika hükümeti tarafından bronz madalya ve sertifika ile ödüllendirilmiştir.

Yine aynı yıl Türkiye`de katıldığı resim yarışmasında yaptığı bir peyzaj ile 1.`lik ödülü kazanmış ve dönemin Milli Eğitim Bakanı İsmail Arar tarafından ödüllendirilmiştir.

Nature-morte ve peyzajlarında kullandığı izlenimci uslup ile birlikte modern & çağdaş sanat dalında da eserler üretmektedir. Who is Who Turkey 2007 Ansiklopedisinde biografisi bulunan sanatçı İstanbul`daki atelyesinde resim çalışmalarını sürdürmektedir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz