Cumartesi, Ocak 22, 2022

Edirne Kent Müzesi

Osmanlı İmparatorluğu‘nun son dönemdeki siyasi gelişmelerine yakından tanıklık eden ve o dönem İttihat veTerakki Cemiyeti‘nin toplantılarını yaptığı tarihi Hafızağa Konağı, içindeki önemli eserlerin işlevselliği ile birlikte hizmete girdiği günden bu yana yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak noktası haline geldi.

1. KAT
Edirne’nin geçmişten bugüne gizli kalmış ve bilinmeyen bütün yönlerinin sergilendiği ve kent belleğine önemli bir katkısı bulunan 3 katlı müzenin ilk katı, Edirne’nin genel özelliklerinin yanı sıra iklimi, faunası, ulaşımı gibi bilgilerin yer aldığı bölüm ile müze kütüphanesinden oluşuyor.

2. KAT
İkinci kat ise ziyaretçileri adeta geçmişin tarih denizinde yüzdürüyor. Kalkolitik dönemden Cumhuriyet dönemine kadar 8 bin 300 yıllık tarih, çeşitli görsel materyallerle ziyaretçilerin beğenisine sunulurken Edirne’nin başkentlik dönemi de profesyonel bir şekilde ziyaretçilere hissettiriliyor.

3. KAT

Müzede dikkat çeken noktalardan biri de Kırkpınar ve Spor Bölümü üçüncü katta yer alıyor. Ziyaretçiler bu bölümde, söz ve bestesi Beyazıt Sansı‘ya ait olan Kırkpınar Marşı karşılıyor. Bu bölümde ayrıca Edirnespor‘un 2’nci ligde fırtına gibi estiği yıllardan bir de nostaljik forması yer alıyor.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz