Cuma, Eylül 30, 2022

İstanbul Dirimart Sanat Galerisi

Dirimart 2002 yılında Hazer Özil tarafından İstanbul’da kuruldu.

Kısa sürede Türkiye’nin önde gelen çağdaş sanat galerilerinden biri haline geldi. Türkiye’den, uluslararası alanda tanınan ve yükselen Ayşe Erkmen, Sarkis, İnci Eviner, Canan Tolon, Nuri Bilge Ceylan, Seçkin Pirim, Güçlü Öztekin, Ebru Uygun, Nasan Tur, Özlem Günyol/Mustafa Kunt, Fahrelnissa Zeid ve Âbidin Elderoğlu gibi sanatçıları dünyada temsil etmeyi misyon edinen galeri, Anselm Reyle, Karin Kneffel, Bernard Frize, Jorinde Voigt, Vik Muniz, Hermann Nitsch, Shirin Neshat, Franz Ackermann, Summer Wheat, Sarah Morris ve Ghada Amer gibi dünyanın önde gelen sanatçılarının Türkiye’de sergilenmesine öncülük etti.

Galeri düzenli olarak yurtiçi ve yurtdışı sanat fuarlarına katılıyor, başlangıcından bu yana Dirimart ve 2007’den beri RES markaları altında sanat yayıncılığı faaliyetlerini sürdürüyor.

Dirimart Dolapdere 26 Mayıs 2016’da Dirimart’ın ikinci galeri mekânı olarak açıldı, galeri Ocak 2019’dan itibaren bütün faaliyetlerini bu mekânda birleştirdi.

Küratörlüğünü Heinz Peter Schwerfel’in üstlendiği açılış sergisi Yüzey ve Ötesi’ne, Franz Ackermann, Haluk Akakçe, Ayşe Erkmen, Isaac Julien, Sarah Morris, Shirin Neshat, Tomás Saraceno, Ebru Uygun gibi sanatçılar katıldı.

İstanbul’da kültürel yaşamın merkezlerinden Beyoğlu sınırları içinde yer alan Dirimart Dolapdere, iddialı bir sanat kitaplığını da içeren ofis alanı ve heykel bahçesiyle yaklaşık 1000 metrekarelik bir alana yayılıyor.

Mimar Markus Dochantschi tarafından tasarlanan galeri mekânı, geniş espası ve esnek yapısıyla dikkat çekiyor.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz