Pazartesi, Eylül 27, 2021

Dagmar Göğdün (Hayatı)

Zeitz / Doğu Almanya’da doğdu.

Daha sonra Batı Almanya’ya geçti ve mühendis olan babasının işi dolayısıyla bir kaç yıl Meksika ve Luksemburg’da yaşadı. İngilizce ve İspanyolca mütercim-muhabir olarak iki yıl İspanya’ da ve sonrasında sanat aşığı olarak bilinen Sayın Nejat Eczacıbaşı ile birlikte İstanbul’da çalıştı.

Burada eşi ile tanışarak Türkiye’de yaşamayı seçti. Eşi, mensubu oldukları Rotary kulübün başkanı olduğunda, Türkiye’nin entellektüel yanını gösterme kararı alarak İstanbul’daki Mimar Sinan Üniversitesi Güzel sanatlar akademisi asistanlarının çalışmalarını içeren bir sergi organize ettiler. Bu sergi daha sonra Frankfurt ve Viyana’da da sergilendi. Sanatçı, bu organizasyondaki görevi sırasında çok etkilendi ve bir daha asla güzel sanatların büyüsünden kopamadı.

Mimar Sinan Üniversitesi`nde misafir öğrenci olarak eğitim gördü, Tanju Demirci ve İrfan Önürmen’den ders aldı. Çok çalıştı ve dört yıl sonra ilk kişisel sergisini açtı. Şu ana kadar birçok kişisel ve karma sergide yer almıştır.

2012 yılında, Floransa Bienal Jürisi tarafından 2013 yılında yapılacak Floransa Binealine davet edildi.

İstanbul’da çalışmalarını yürüten sanatçının muhtelif Avrupa ülkelerinde, Hamburg-Türk Başkonsolosluğu`nda ve Amerika Birleşik Devletleri`nde eserleri bulunmaktadır.

Ayrıca, Amerikan Sanat Sitesi’ne davet üzerine üye olmuştur. Dagmar-Circle Foundation for the Arts portalından erişilebilinir.
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) üyesidir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz