Pazar, Ocak 23, 2022

Christmas Night Tablosu (Paul Gauguin)

1848 ile 1903 yılları arasında yaşamış Fransız ustayı “Christmas Night” (Yılbaşı Gecesi) veyahut “The Blessing of the Oxen” (Kutsanan Öküz) olarak bilinen tablosundan bahsederek isterim. Ressamın 1894 gibi başladığı düşünülen; ancak 1902 ile 1903 yılları aralığında gerçek anlamda üzerinde çalıştığı bu eseri, Amerika’da sergileniyor. 

Christmas Night (The Blessing of the Oxen)“adlı eserinde, pek de Fransız köylülerine benzemeyen iki insan figürü ve iki öküz görüyoruz. Resimde anlatılmak istenen açıkça okunuyor. Yılbaşı gecesi öküzlerini kutsatmak isteyen iki köylü, onları Mısır işi bir frizin önüne getirmiş. 71 x 82.6 cm ebatlarındaki bu yağlıboya tablo, Indianapolis Sanat Müzesi‘nde.

Aralık ayının son günü; yeni yıla girilecektir ve güneş batmıştır. Bunu, ufukta resme derinlik katan kırmızılıktan anlıyoruz. Uzun zaman kar yağmış, lakin şu an yağmamakta. Simsiyah başlıklı iki kadın figürü, başlıklarının siyahından daha açık tonda kıyafetle birbirlerine bakmaktalar. Kadınlar ön planda değil; ana figürlerimiz öküzler.

Antik Dönem’de öküz; mal ve insan taşımasının yanı sıra eti yenilip gübresinden faydalanılan, derisinden çeşitli eşyalar yapılan, hatta yeri gelince vücut ısısı ve nefesiyle bir ‘ısıtıcı’ işlevi gören kıymetli bir hayvandı.Günümüzde hala hayvancılığın en kıymetli canlılarından biri olan öküz, özellikle Antik Çağ‘da söz ettiğim faydaları sağladığı için köylünün yaşamında büyük yer tutardı. İşte bu sebeple köylü, öküze duyduğu vefa ve minnetini göstermek maksadıyla onu kutsatmaktadır.

Sağ tarafta, öküzlerin yöneldiği yapı, Mısır figürlerinin yer aldığı ve muhtemelen hayvancılıkla ilgili bir hikayeyi konu alan bir frizdir. Sahip oldukları iki öküzü Noel günü bu frizin önüne getirdiği için muhtemelen köylüler için çok önemlidir. Pek çok yorumcuya göre Gauguin, böyle bir kutsama törenine şahit olmuş ve bu olayı eserine bu sayede bu kadar gerçekçi aktarabilmiştir?

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz