Cuma, Ocak 28, 2022

Cenk Erdoğan (Hayatı)

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Müzik çalışmalarına Özel Kalamış Lisesi’nde Murat Ermutlu ile başladı.

1997 Yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik (Kompozisyon) Bölümüne burslu girmeye hak kazandı. Kamil Özler, Neşet Ruacan, Şevket Akıncı ile gitar teknikleri ve ifade biçimleri ve Aydın Esen, Ali Perret, Can Kozlu, Kamil Özler,”Butch” Morris ile caz kompozisyon ve aranje teknikleri üzerine çalıştı.

2000 yılında kurduğu “On CUE” adlı grup ile çeşitli caz kulüplerinde bestelerini çaldı.

2001 yılında müzik bölümünü birincilikle bitirdi.

2003 yılında “aria music”de Cengiz ONURAL’ın “Bir Nefes Hayat” adlı albümünde aranjör olarak yer aldı.

2008 yılında Baykuş Müzik Bünyesinde ve Sinan Sakızlı prodüktörlüğünde ilk albümü “İLE”yi kaydetti. Bu albümde Arda Baykurt davul, Alper Kılıç bas çaldı.

Yine aynı sene Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği “Issız Adam” adlı filmin müziklerini aria ile yaptı ve Yeşilçam tarafından verilen “2009 En İyi Film Müziği” ödülünü ve “Direkler Arası Seyircileri Tiyatro Ödülleri”nde “Şems Unutma” adlı oyuna besteledikleri müziklerle “Özgün Tiyatro Müziği Ödülü”nü Jehan Barbur ile aldı.

2009’da kendi adını taşıyan triosu feat. Tineke Postma ile 16. İstanbul Caz Festivali ve 19. Akbank Caz Festivalin’de çaldı. Aynı sene Yinon Muallem ensemble ile Bochumda düzenlenen “Karawane 2009” festivalinde çaldı. Yine aynı sene Nihan Devecioğlu ve Adam Matta ile oluşturduğu trio ile Zaltsburg Music Fest., Bayreuth young artists fest. ve Bonn Summer festivalinde çaldı.

2010 yılında Orhan Osman’ın kurduğu “Tukophony All Stars” grubu ile Trilog Gurtu ve Dominique Di Piazza ile çaldı.

Yine ayni yil “Tukophony All Stars” grubu ile Dave Weckl, Erci Levy, Kai Eckhardt, Goksel Baktagir, Nedim Nalbantoğlu ile çaldı

2011 yılında Ron Scudder’in Prodüktörlüğünde ikinci studyo albümünü San Francisco da Bird&Egg studyolarında kaydetti. Bu albümde efsane Bascı Kai Eckhardt ve Jason Lewis ile çalisti.Amerikada Berkeley Jazz School Records etiketiyle yayınlanan albüm Türkiyede Baykuş Müzik Etiketiyle yayınlandı

Halen çalışmalarına “aria music” ile film ve dizi müzikleri yaparak ve kendi adını taşıyan triosu ile konserler vererek devam etmektedir.

Web sitesi için tıklayınız!

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz