Cuma, Eylül 17, 2021

Cemil Süleyman Alyanakoğlu (Hayatı)

Öykü ve roman yazarı. 1886’da İstanbul’da dünyaya geldi. 1940’ta İstanbul’da yaşama veda etti. Askeri kaymakamlardan olan Süleyman Bey’in oğludur.

İlk ve orta öğrenimini babasının görevi nedeni ile bulunduğu Halep ve Bayburt’ta tamamlayan Cemil Süleyman, İstanbul Tıbbıye’den mezun oldu. 1909’de Darülmuallimin’de fen tatbikat öğretmenli olarak çalıştı. 1912’de karantina idaresinde doktor olarak çalışmaya başladı. Cidde, Karaman ve Tebük’te bulundu. Balkan Savaşı sırasında Yanya cephesinde, I. Dünya Savaşı’nda Arabistan’da ve Kurtuluş Savaşı’nda da Antalya’da çalıştı. Cumhuriyetin ilanından sonra Çanakkale’de ve Samsun’da sıhhiye müdürlüğü yaptı. 1927-1934 yılları arasında Arabistan’da yaşadı. Cemil Süleyman’ın son görev yeri ise Devlet Denizyolları doktorluğu oldu.

Edebiyat yaşamına öykü türünde kaleme aldığı eserleriyle giren Cemil Süleyman, bir yandan hikaye yazmayı sürdürürken, bir yandan da birkaç roman yayımlamıştır. Adı Fecr-i Ati topluluğu yazarları arasında geçen Cemil Süleyman’ın Timsal-i Aşk adlı öykü kitabı Fecr-i Ati’nin ilk eseri olarak kayıtlara geçti. 1909-1913 yılları arasında bu yolda yoğun çalışma gösteren yazar, o yıllarda Fecr-i Ati’nin önde gelen sanatçılarından biri olmuşsa da, sonradan kendini doktorluk mesleğine vermiş ve basından ayrılmıştı. Bu sebeple oluşma çağındaki sanatının yarıda kalmasına ve adının edebiyat alanında unutulmasına yol açmıştır. Öykü ve romanlarında işlediği konular dili ve anlatımı Edebiyat-ı Cedide etkisinde kaldığını göstermektedir. Yayımlanmış roman ve öykülerinde aşırı duygululuk, hastalıklı (verem) tipler, kadın-erkek arasında mutluluğa ulaşamayan ilişkiler ve ihmal edilmiş sevgililer yer almıştır. Konularını hayattan aldığını söyleyen romancının bazı yapıtlarında hekim kahramanların, hasta-hekim ilişkilerinin, hatta Doktor Cemil adıyla yazarın varlığı da bu sözünü doğrulamaktadır. Zamanında çok ünlenmiş Siyah Gözler romanı dul bir kadının psikolojisini başarıyla yansıtır.

ESERLERİ

Öykü:

  • Timsal-i Aşk, İst.: Fecr-i Ati Kütüphanesi, 1325/1909
  • Ukde, İst.: Resimli Kitap Mtb., 1328/1912

Roman:

  • Siyah Gözler, İst.: Tanin Mtb., 1327/1911
  • “İnhizam” (Servet-i Fünun, 1909-1910) ve “Kadın Ruhu” (Tanin, 1910) romanları tefrika halinde kalmıştır.
2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz