Pazartesi, Ocak 24, 2022

Cemalettin Aykın (Hayatı)

Roman ve öykü yazarı, eleştirmen. 21 Şubat 1928’de Tokat’a bağlı Niksar ilçesinde dünyaya geldi. Bedriye Hanım ile çiftçi Avni Aykın’ın oğlu, şair Bedrettin Aykın’ın ise kardeşidir.

Liseyi Tokat’ta okuyan Cemalettin Aykın, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra Ankara’da kütüphane memuru olarak çalıştı. Bir süre eğitmenlik yaptı. 1969’da Fransa’ya gitti ve burada Aixen-Provence kentinde “Universite de Provence, Faculte des Lettres et Sciences Humaines”de Türk dili okutmanı olarak görev yaptı. 1975’te “Çağdaş Türk Şiirinde Fransız Etkilerinin Toplumsal ve Kültürel Görünümleri” başlıklı tez çalışması ile doktora eğitimi tamamladı. Cemalettin Aykın, yine aynı üniversitede “Maitre de Contrerences” titri ile öğretim üyesi iken 1994’te kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. Yazar, yaşamını halen Marsilya’da sürdürmektedir.

Edebiyata henüz on yedi yaşında iken şiir ile başlayan Cemalettin Aykın, sonraki yıllarda öykü türünde yapıtlar kaleme aldı. Öyküleri ve öykü üzerine inceleme yazıları ile eleştirileri Varlık, Pazar Postası, Dönem, Dost, Türk Dili Dergisi ile Güzel Yazılar Dergisi gibi pek çok dergide yer aldı. Bir çağ üçlemesinin ilki olarak kaleme aldığı romanı “Zor Yıllar”’da Plevne kasabasının 1829-50’li yılları arasındaki yaşamından yola çıkarak Osmanlı dünyasına eğildi. Yazarın tüm bu eserlerinin dışında yayımlanmamış Fransızca ürünleri de bulunmaktadır.

ESERLERİ

ROMAN:

  • Zor Zamanlar (2001)

ÖYKÜ:

  • Uzaklara Yolculuk (2003)
  • Gecenin Bekçileri (2003)
2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz