Cuma, Eylül 30, 2022

Canan Tolon ‘Tunnel Vision’ Sergisi (9 Eylül – 16 Ekim 2022)

Dirimart, Pera’daki yeni mekânında Canan Tolon’un galerideki ilk kişisel sergisi Tunnel Vision’a ev sahipliği etmenin heyecanını yaşıyor. Sergisi, iki yıllık bir emeğin, Covid 19 salgınının neden olduğu kesintinin ve sonrasında devam eden toplumsal rahatsızlığın sonucudur. Çoklu resimden oluşan Tunnel Vision, yayılımı içinde donmuş birden çok manzarayı, kesik bir film şeridinin gerçekliğinde gözler önüne sererken, hayat akışını sürdüren bir yerleştirmedir. 

Tunnel Vision’ın iki tanımı vardır; biri çevresel görüşü önemli ölçüde azaltan tıbbi bir durumdur. Bu resim serisine anlam veren ikincisi, yalnızca tek veya sınırlı bir amaç veya bakış açısına odaklanma eğilimine işaret eder. Adının da önerdiği gibi, bu seride sanatçı covid sonrası dünyadaki kolektif optik ve davranışsal bozuklukların sonuçlarını ortaya çıkarır. 

Canan Tolon’un çalışmaları genellikle zihnini meşgul eden bir fikir ya da endişeyle şekillenir ve uzun düşünümlerin ardından sergi mekânında hayata geçerken mekân da bu süreçte ona ışık tutar, onu şekillendirir. Tunnel Vision’da da olan budur. Mekânın zeminine yerleştirilen diptikler, dünyanın kendi içine çöktüğü boşluklar etrafında gelişir; merkezlerinde yer alan bu girdapsı boşluklar, izleyiciyi içlerine hapsedecek bir dizi tuzak hissi de verir: sanatçının yerde onları yaparken yaşantıladığı bu his belki bakana da geçecektir… Algıyı altüst eden bu çepersiz resimler bir bütün olarak görülemez, bakılmak için doğru ya da yanlış yönleri de yoktur. 

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz