Pazar, Ağustos 7, 2022

Büyük Güç Büyük Sorumsuzluk Getirir: Deadpool (Özkan Ulukök)

2016’nın Marvel film uyarlamaları açısından son derece dolu geçeceğini zaten bekliyorduk. Days of Future Past‘i yazdığımızda sıradaki film  X-Men: Apocalypse için sabırsızlandığımızı söylemiştik ki orası Psylocke’un da dahil olduğu kadro ile gümbür gümbür geliyor. Diğer taraftan ise Marvel’in en mükemmel hikayelerinden birisi olan Civil War bu sene Captain  America kalkanı altında gösterime girecek. Hoş fragmanlardan gördüğümüz kadarıyla efsane hikayeden çok uzak bir yorum izleyecek gibiyiz ama ne yapalım telif hakları vs. bu kadar olabiliyor.

Ancak tüm bu filmler arasında aslında Marvel’in en eğlenceli ve geveze anti kahramanı Deadpool heyecan ile bekleniyordu ki fragmanlarla başlayan coşkumuz filmle beraber doruk noktasına çıktı ve başarılı ayrıca son derece eğlenceli bir uyarlamayla Deadpool salonlara harika bir giriş yaptı.

Yıllar önce çekilen X-Men Origins:Wolverine‘de Weapon X kapsamında Wade Wilson’a biraz değinilmişti. Ancak o filmin en büyük eksikliklerinden birisi bu güzide karakterin çok alakasız ve yanlış şekilde ekrana yansıtılmasıydı. Zaten o filmde de Wade Wilson’ı canlandıran Ryan Reynolds’ın müthiş çabası ve baskısıyla gerçekten Deadpool’a yaraşır bir film çekilmiş durumda. Ve bu sefer şunu diyebilirim ki yazıda hem bol spoiler var hem de diğer Marvel filmlerine nazaran detayları yakalayabilmek için Deadpool’a biraz hakim olmanız gerekiyor.

“Büyük güç büyük sorumsuzluk getirir” felsefesine sahip Deadpool okuyucularının da bildiği gibi bir macerasında dördüncü duvarı yıkmıştı. Yani ne demek bu? Kendisinin ve tüm evrenin bir çizgi roman içerisinde olduğunu fark etmesiydi. Filmde de bunun üzerinden sürüyle espri ve geyik dönüyor. Colossus’un seni profesöre götüreceğiz dediğinde McAvoy’mu yoksa Stewart’mı? ya da koskoca X-Men Malikanesinde sadece ikiniz mi varsınız fazla X-Men yok paranız mı yetmedi? gibi espriler bunlardan sadece birkaçı.

Bunun dışında hikaye örgüsü açısından da çok büyük sorunlar yok. Belki kötümüz Ajax daha iyi işlenebilirdi ama orası biraz eksik kalmış. Onun dışında ise Colossus’un Rus aksanı son derece başarılıydı ya da Negasonic Teenage Warhead ile Deadpool’ın sürekli Sinead O’Connor ya  da Alien 3 Ripley takılmaları çok eğlenceliydi

Vanessa’ya ise bir başlık açmak lazım. Her ne kadar soyadı burada verilmese de Vanessa Geraldine Carlyse ya da namı diğer Copycat zaten romanlarda da (sonunu söylemeyelim hüzünlü) Deadpool’un kız arkadaşı ve bu rolde Morena Baccarin son derece başarılı olmuş. Vanessa ile Copycat arasında herhangi bir bağlantı kurmuyor film ama belki de ileride bu konuda bazı adımlar atılır. Ek olarak ikisinin ilişkisinin de en eğlenceli ve güzel çizgi roman karakterleri ilişkisi olduğunu söyleyebilirim. Filmlerde gördüğümüz sıkıcı Mary Jane-Peter Parker ilişkisi ya da Jean Grey, Wolverine, Cyclops şeytan üçgeninden daha eğlenceliler.

Kostümüm yeşil olmasın (Ryan Reynolds’ın Green Lantern’ı oynaması) ya da X-Men Origins Wolverine‘deki Wade Wilson oyuncağı ve ağzını dikerim esprileri, Liam Neeson’ın Taken filmleri (3 adet) hakkındaki geyik ve 127 Hours spoiler yorumları, sürekli Wolverine ve Hugh Jackman’a sataşmalar, Hello Kity çantası (Deadpool filminin resmi twitter sayfası sadece Hello Kity’i takip ediyor), Luke ve Yoda esprisi, Deadpool’un şömine önündeki pozunun yıllar önce bir çizgi romanda geleceğin görüldüğü kalkandaki aynı sahneden alınması, Şişko Gandalf, Ajan Smith, reddedemeyeceği bir teklif ve bunlara ek olarak ince göndermeli harika bel altı esprilerle evet Deadpool zaten hep buydu diyebileceğiniz bir film var karşınızda. Ayrıca son derece harika bir soundrack’de sizi bekliyor. X-Men üyeleriyle son kapışma öncesi seçilen x gon’ give it to ya bile harika bir detay olmuş.

Kapanışta da tüm yazılar geçtikten sonra çıkan kısımda da Matthew Broderick’in 1986 yapımı Ferris Bueller’s Day Off’un ki tarihteki ilk post credits sahnesini birebir aynı ortam, bornoz ve diyaloglarla resmedilmiş. Yine buradaki Deadpool 2 için paramız yok yorumuna rağmen şimdiden ikinci film hakkında ve özellikle Cable hakkında birçok dedikodu dolaşmaya başladı. Burada bu rolü istediğini belirten Stephen Lang ve Jon Hamm‘in (ki ben çok isterim) isimleri bu rol için konuşulmaya başladı bile.

Sonuç olarak son derece eğlenceli, kan gövdeyi götüren, bol küfürlü ve yetişkin içeriğine de sahip olan harika bir film izleme şansınız var. Her ne kadar gittiğimiz sinemada ve çoğu sinema salonunda tek salon (ki o da küçük salonlar) kendine yer bulabilmiş ve etrafında mizah yoksunu Türk komedi filmleri olsa da böylesi Deadpool ruhuna sanıyorum daha uygun. Gidin izleyin eğlenin hatta bir kere daha gidin. İyi Seyirler…

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz