Kapat

Burcu Erkal Salman (Hayatı)

Anasayfa
-----SANAT KÜTÜPHANESİ----- Burcu Erkal Salman (Hayatı)

05.03.1979 tarihinde İstanbul Nişantaşı’nda doğdu. Resim merakı öğrencilik yıllarından önce başlamış, okul sergileri ile devam etmiştir. 1995 yılında LCC Lisan ve Kültür Merkezi’nde bir yıl stilistlik eğitimi sırasında çizgileri ile ilgili ilk disiplini aldı. Ardından moda tasarımı eğitimi için Los Angeles American Intercontinental University’e kaydoldu.

1999 yılında özel bir resim atölyesinde eğitim almaya başlayarak, çocukluğundaki pastel boyalara veda edip, yağlı boya ile yoluna devam etti.

2000-2004 yılları arasında üç karma sergiye katılıp, 2004 yılında ilk kişisel sergisini açtı. 2005 yılında sağlık sorunları nedeniyle resme ara verdi.

2000-2005 döneminde figurative olan tarzını, resme geri döndüğü 2011 yılından itibaren soyut izlere, dokulara ağırlık verdi. Resimleri somut değil, manevi dünyanın sembollerle bezenmiş soyut boyutuna geçmiş oldu. İçindeki hayalperest kadını tuvaline aktararak, resminde kendisi olan bir yola çıktı…

2014 yılında, Nişantaşı’nda Galeri BOHEM’i kurdu. Herkes için sanat sloganıyla, sanatı 7’den 70’e sevdirmeyi amaçladı. Galerisini kurduğu günden, bugüne birçok yurtiçi ve yurtdışından sergilere ev sahipliği yaptı, çalıştaylar düzenledi.

2016 yılında, resim çalışmalarının yanında, seramik çalışmaya’da başladı.

Temmuz 2018’de Ressam Esra Meral Demircan ile birlikte BE-ART sanat atölyesini kurdu. Çalışmalarına Nişantaşı’ndaki atölyesinde devam etmektedir.

Sanatın,sınırsızlığına ve tüm insanları birleştirdiğine inanan, Burcu Salman’a göre, ”Resim yapmak, tek bir sözcüğe gerek duymadan özgürce ruhumu ve hayallerimi paylaşabilmek, oğluma annesini anlatan renkler bırakabilmektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir