Salı, Ocak 25, 2022

Birim Bozok (Hayatı)

1971 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi`nden mezun oldu. 1974-1975 yılları arasında İspanya`da Madrid Güzel Sanatlar Akademisi`nde gravür baskı öğrenimi gördü.

Birim Bozok, bugüne kadar yurtiçinde 66, yurtdışında da Almanya`da; Bayreuth, Frankfurt, Nürnberg, Belçika`da; Brüksel, Ostante, İspanya`da; Madrid, Santarden, Fransa`da; Paris, Lyon, Clermont Ferrand, Vichy, Polonya`da; Sopot, Varşova, Wraclaw, İtalya`da; Milano, Padova, Amerika`da; California, New York, Boston, Tennessee, Kanada`da, Finlandiya`da; Helsinki, Oullu ve İsveç Stockholm`da toplam 32 kişisel sergi açmıştır.

Sanatçının başta Almanya`da Bayreuth Şehir Müzesi, Polonya`da Varşova Çağdaş Müzesi ile Sopot Çağdaş Müzesi, Amerika`da New York Türk Evi ve Fransa`da Paris Turizm Bürosu olmak üzere birçok yabancı temsilcilikte, yurtiçi ve yurtdışı bankalar ile çeşitli kurum, kuruluş ve koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

Resimlerinde doğayı konu alarak, romantik pastoral, renkçi ve biraz naif ekspresyonist akıma giren sanatçı, doğayı kendi düşlediği gibi çizmekte, konularını perspektiften uzak, kendi öz biçimi ve renkleriyle tuvale aktarmaktadır. Kırmızılar, morlar, pembeler ve yeşiller en çok kullandığı renklerdir.

Fransa Clemont Ferrand ve Vichy Türk Grubu Büyük Ödülleri
Tekel Tütün Yarışması Ödülü
Milano Modigliani Ödülü
Sopot Şehir Şildi
Sopot Müzik Festivali Onur Belgesi
Tarihi Türk Evleri Koruma Derneği Onur Belgesi
Türk Kadınını Tanıtma ve Güçlendirme Vakfı Onur Belgesi
Adalar Belediyesi Başarı Ödülü
Ev Dekorasyon Altın Plaketi
Yarımca Festivali Başarı Plaketi
Vakko Desen Yarışması
Sheraton Oteli Dekorasyon Yarışması
2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz