Kapat

Beyonce Şişirilmiş Bir Balon mudur! (Nehir Güney)

Anasayfa
-----SANAT KÜTÜPHANESİ----- Beyonce Şişirilmiş Bir Balon mudur! (Nehir Güney)

‘Beyonce şişirilmiş bir balon mu?’, ‘Britney şişirilmiş bir balon mu?’, ‘Rihanna şişirilmiş bir balon mu?’ Hep bu sorular karşımıza çıkar müzikle ilgili konuşmalarımızda. Peki neden hep bu soruda konu Beyonce, Britney  ve Rihanna gibiler olur? Neden başarısız bir sanatçı olmaz? Kaçınız adı şanı duyulmayan bir ‘sanatçı’ için şişirilmiş bir sanatçı diye düşündünüz? Düşünmediniz. Neden düşünesiniz ki? Çünkü, herhangi bir sanatçı, sadece herhangi bir sanatçıdır. Ötesi yoktur. Balonsa, sadece ve sadece sönük bir balondur. İşin trajik tarafı da burada zaten. Hepimiz şişirilmiş balonların sönük olduğunu düşünürüz ama sönük olsa onun ‘’şişirilmiş’’ olduğunu tartışmayız bile.

Beyonce zaten şişirilmiş balondur önemli olan onun ne kadar şişirilmiş olduğudur.

Balonumuz eğer sanatçı ise onu şişiren de halktır. Ya halk ona hak etmediği değeri verir ve fazla şişirir ya da halk ona hak ettiğinden daha az değer verir ve az şişirir. İşte bu yazımda Beyonce’nin hak ettiği değerin fazlasını mı yoksa hak ettiği kadar mı aldığını inceleyeceğim .Bu yüzden ilk olarak kariyerini adım adım inceleyelim.

beyonce_3

1.Destiny’s Child Dönemi

İlk albümleri 800 binden fazla satmıştır. Birçok eleştirmene göre gelip geçici olan grubun bu albümden No, No, No single’ı #3 olmuştur.

İkinci albümleri ise inanılmaz bir başarı kazanmıştır. Albüm 6 milyondan fazla satmıştır. 2 tane 1 numara ve 1 tane 3 numaralı şarkıları olmuştur. Sadece bunla sınırlı değil aynı zamanda eleştirmenlerden de çok iyi notlar almışlardır.

Bu albümden sonra grubun üyeleri değişmiş, eski üyeler hem Beyonce’nin babası hem de grubun menajeri Matthew Knowles’ı dava etmişlerdir.

Gruba Michelle Williams  alındı ve üçüncü albümlerini yayınladılar. Albüm 4 milyondan fazla sattı ve Bootylicious-Independet Woman single’ları 1 numara oldu. Survivor 2 numara olmasına rağmen 9 milyondan fazla sattı. İkide Grammy almaları ile gündemde baş sıraya oturdular.

Bundan sonra Beyonce solo olarak ara vermek istedi.

Kelly 2002 yılında Nelly ile olan düeti Dilemma’yı çıkardı. Aynı yıl Beyonce’de Austin Powers in Goldmember filmi için yaptığı şarkı Work İt Out’u yayınladı. Dilemma Amerikan listesinde 1 numara iken Work İt Out listeye bile girememişti. Dilemma Grammy almışken Work İt Out alamamıştı. Kelly ilk albümünü 2003 yılından 2002 yılına çekti Dilemma’nın başarısından ötürü. Kelly’nin başarısından dolayı Dangerously in Love’da 2003 gibi geç bir zamana ertelendi.

2.Dangerously in Love

Herkes Beyonce’nin solo olarak tutunamayacağını düşünüyordu. Britney Spears tarzı danslar, klasik bir RnB tarzı albüm…

Ta ki Crazy İn Love çıkana kadar. O yürüyüş Are you ready demesi, erotik havasında dansları…Beyonce herkesi şaşırtmıştı.Tabi bunla sınırlı kalmıyacaktı. Baby Boy ile yeniden 1 numara oldu. Albüm çıkınca Amerika da 1 numara oldu. 2003 yılının en çok satan RnB yıldızı oldu. Albüm 15 milyondan fazla sattı. Naughty Girl radyolarda en çok çalan erotik şarkı oldu. 5 Grammy, 1 Brit ödülü kazandı.

Beyonce artık yeni neslin en iyi RnB sanatçısı olmuştu.

İlk solo albümünde insanları bu kadar şaşırtması ve en prestijli müzik ödüllerinden 5 tane kazanması elbette sadece Beyonce’nin başarısı olamaz. Elbette bunda en büyük pay babasıydı.

2.1.Tekrar Birleşme Dönemi

Tekrardan birleşen grubun dördüncü albümleri liste başarısı açısında  son iki albümüne göre kötüydü. İki tane 3 numara şarkıları vardı ve albüm 3 milyon sattı.

3. B’Day Dönemi

Bu albümü çoğu kişi bilmez ancak Beyonce’nin şu an bu kadar prestije sahip olmasındaki en büyük nedendir. Çünkü bu albüm Beyonce albümleri arasında dört dörtlük olan tek albümdür. Ses desen Beyonce’nin sesini sonuna kadar kullanmıştır (bknz:Listen Deja vu ). Dans desen Single Ladies dansını 4 gün çalışan herhangi biri yapabilir ancak Deja vu’daki dansları yapmak için yetenek ve uzun zamana ihtiyaç vardır. Show olarak ise ilk turlarına göre daha dans ağırlıklıdır. Hem dans edip hem de söylemiştir.

B’day ilk haftasında 700 binden fazla satarak 1 numara olmuştur. 2006 yılının en fazla ilk hafta satışı yapan kişi olmuştur. Deja vu listelerde 4 numara olmuştur. 2.single ise eleştirmenler tarafından daha olumlu not alsa da 11 numara olmuştur. 3.single Listen Akademi Ödülleri’ne aday olmuştur fakat kazanamamıştır. 2007 Grammy Ödüllerinde Yılın Çağdaş R&B albümü ödülünü kazanmıştır zaten albüm eleştirmenler tarafından orta bir albüm olarak görülse de R&B’nin günümüz şeklinin örneğidir. 4.single ise Beyonce’ye kraliçe denilmesi sağlayacak başarılı ve kalitelidir.Bu şarkı tabi ki de Irreplaceable’dan başkası değildir. Gözlemlediğim kadarıyla şarkı Beyonce’yi sevmeyen kesim tarafından bile severek dinlenmektedir. Şarkı Beyonce’nin en çok ödül kazandığı yılın 2007 olmasını sağlamıştır. Billboard listesinde 10 hafta 1 numara olmuştur.

beyonce_2

4. I Am … Sasha Fierce

Albüm 2 cd’den oluşmaktır. Bir cd Beyonce’yi yansıtırken diğer cd egolu Sasha’yı yansıtmaktır. Alter egosu olan Sasha Beyonce’nin nefret edilmesinde ki baş sebeplerden biri olmuştur. Çünkü insanlar egolu olanın Beyonce olduğunu düşünmüşlerdir. Albümün ilk iki single’ı aynı gün yayınlanmıştır. If I Were A Boy listeye 100 numaradan girerken Single Ladies 72 numaradan girmiştir. En son durumda ise If I Were A Boy 3 numara olmuşken Single Ladies 1 numara olmuştur ve Beyonce hem beşinci hem de son 1 numarasına ulaştırmıştır. Single  Ladies o zamana kadar en fazla izlenen 2. video olmuştur. Rolling Stone 2008’in en iyi şarkısı seçmiştir. 2009 yılının ise ilk 1 numarası olmuştur. Daha sonra Halo ve Diva’yı aynı anda yayınlamıştır. Diva promosuz 19 numara olmuştur Halo ise 5 numara. Beyonce’nin yeni hiti olan Halo şu an bile etkisini devam ettirmektedir. 5. single Ego 39 numara olmuştur. Beyonce’nin söylediğine göre Beyonce’nin Ego adında bir şarkısı olduğunu duyunca şarkıya eşlik etmek istemiştir. Böylece birde Kanye West’Li versiyonu bulunmaktır şarkının.6.single Sweet Dreams 10 numara olmasıyla bir albümden en fazla hit çıkaran şarkıcılardan biri olmuştur. 7.single  Broken-Hearted Girl eleştirmenden iyi not almıştır fakat listeye girememiştir. 8.single Video Phone Lady Gaga remixlidir. Şarkı Amerikan listesinde 65 numara olmuştur. Beyonce bu albümde 6 Grammy ödülü kazanmıştır. 2008’in sonunda çıkmasına rağmen 2008’İn en fazla satan albümü olmuştur .Şu an 8 milyondan fazla satışı vardır.

5. 4 Dönemi 

4 dönemindeki şarkılar ne kadar güzelse Beyonce’nin kariyerini etkileyecek o kadar kötü olaylar oldu. İlk olarak babasını işten çıkardı. Babası onu Madonna gibi global bir star yapmak istiyordu ama Beyonce sadece Amerikan şarkıcısı olarak kalmak istiyordu. Babasından sonra yaptığı işlerde globallığını kaybetti. Şu an Rihanna >Beyonce diyenlerin bu kadar çoğalmasının sebebi bu. Rihanna şu an Madonna gibi global olmak istiyor ve bu adımda ilerliyor. Rihanna Beyonce’nin babası kadar yetenekli birine sahip olmadığı için Beyonce’nin 2 albümle yaşadığı globallığı  Rihanna 5 albümle yaşadı. İkinci olarak ise ilk defa kariyerini kendi üstlendiği için albümün ve şarkıların sızdırılması. Run The World 3 ay önce sızdırıldı.Albümde sızdırılınca yasal olmayan yollardan 8 milyondan fazla satıldı.

İlk single Run The World fiziksel satışa sunulmaması ve internete 3 ay önceden sızması satış listelerinde umduğu başarıyı gösteremese de Billboard listelerinde hit olmuştur. Beyonce Run The World’u Oprah’In final şovunda performans sergilemiştir. Oprah tüm zamanların en iyi performansları listesinde bu performansı 4 numaraya koymuştur ve Beyonce listedeki en genç kişidir.

2011 yılında Billboard müzik ödüllerinde performans sergiledi.Beyonce performansında teknoloji ve dansı birleştirmiştir. Aynı gece Beyonce’ye sadece 1 kişiye verilen Billboard Milenyum Ödülü verildi. Bu ödül Beyonce’ye müzikte yaptığı etkilerden dolayı verildi.

Albüm Itunes ve Billboard’ta 1 numara oldu böylece Billboard’a 4 albümünde bir numaradan giren tek siyahi sanatçı oldu. Albüm 4 milyondan fazla sattı. Albümden hiçbir single 1 numara olmadı ancak listede yinede çok iyi başarı gösterdi. Youtube’da en fazla izlenime sahip dönem bu dönemdir.

6. BEYONCE Dönemi

13 Aralık 2013’te 5. Albümünü ITunes’da yayınladı. Önceki albümünden ders çıkarmış olmalı ki bu albümde hiç kimsenin haberi olmadan albümünü yayınlamayı başardı. Albüm ilk haftasında 746 bin satarak 1 numara oldu. Toplam 5 milyondan fazla sattı. Single’lar Drunk İn Love dışında liste başarısı gösteren olmadı. Drunk İn Love 2 numara oldu billboard listesinde. Aslında 1 numara olabilirdi tabi Dark Horse olmasaydı. Albüm erotizm üzerine kuruluydu.Şahsen ben bu albümün tek sevdiğim yanı şarkıların alt yapısı. Eleştirmenler tarafından baya olumlu yorumlar aldı.

7. Lemonade Dönemi

Alternatif müzik Beyonce gibi biri için çıtayı düşüren bir müzik türü. Bu yüzden müzikleri belli bir dinlenimden sonra bırakıyorsunuz. Albümün tek kötü yanı bu.Eleştirmenlerden çok yüksek puan almasının sebebi ilk olarak bir teması olması. İkinci olarak ise aldatılmış bir kadının duygularını çok iyi bir  şekilde anlatmış olması. Albümü dinlerken istemsizce aldatılmış bir kadın gibi hissediyorsunuz.Albümün ana teması aldatılma iken alt temalarından biri ise siyahi kadın.Konukların güçlü siyahi kadınlar olmasının sebebi de bu .

beyonce_1

Birazcıkta albümün başarılarına bakalım. Albümün sadece TIDAL müzik platformunda yayınlandığını unutmayalım.

104 ülkede #1

İlk 6 albümü #1 olan ilk şarkıcı

En fazla ülkede #1 olan 3.albüm (1.BEYONCE)

Metacritic puanı 93 (25 eleştirme yapıldı) en puana sahip 2.bayan şarkıcı

70 ülkede #1 olan 2016da çıkan 2.albüm

İlk haftasında 500 binden fazla sattı streams ile 663 bin oluyor.

Bu onyıl içinde siyahi sanatçılardan tarafından yapılmış ilk hafta satışı en yüksek olan ikinci albüm

Amerika’da ilk hafta 100 milyon stream alan ilk albüm ki albüm sadece TİDAL’da yayınlandı.

İlk bayan şarkıcı 12’den fazla şarkısını listeye sokan ilk bayan şarkıcı

Bedava yayınlandığı halde top 10’de şarkı

Sadece 4 günde 2016’nın en çok satan albümü oldu

İtunes dünya çapına 4 şarkı sokan ilk şarkısı önceden 3’ten fazlasını sokan olmamıştı.

Tüm şarkılar aynı zamanda İngiltere listesinde var

Tüm şarkılar İtunes listelerinin dünya çapında 40’ta bunu daha önce kimse yapılmamıştı.

Sonuç

Müziğe kattıklarını, sahne performanslarını, başarılarını, 90larda çıkmasına rağmen 2016’da da bile etkisini devam ettirmesi gibi etkenleri düşünürsek belki balonu Mariah Carey, Aretha Franklin, Whitney Housten kadar şişik olmayabilir ama bu şimdiye kadar gerçekleştirmiş başarılarını aşığıya çekmez. Aksine bunca zorlu yola ve eksikliklere rağmen inatla, değişerek ve hep üstüne ekleyerek nasıl başarıya sürekli bir şekilde ulaşılacağının en büyük göstergesidir.

“Beyonce Şişirilmiş Bir Balon mudur! (Nehir Güney)” üzerine 12 yorum

 1. Sasha Carter says:
 2. Gokhan says:
 3. Nehir Güney says:
 4. Sasha Carter says:
 5. Nehir Güney says:
 6. Dila Acar says:
 7. Nehir Güney says:
 8. Gülben Ak says:
 9. Begüm Karaömer says:
 10. Nehir Güney says:
 11. Begüm Karaömer says:
 12. Nehir Güney says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir