Kapat

Bekir Sıtkı Kunt (Hayatı)

Anasayfa
-----SANAT KÜTÜPHANESİ----- Bekir Sıtkı Kunt (Hayatı)

Öykü yazarı ve siyasetçi. 1905’te Antakya’da dünyaya geldi. 8 Mart 1959’da İstanbul’da kansere yenik düşerek yaşama veda etti. Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Bazı yapıtlarını Gökkaya imzası ile kaleme aldı. Dudu Hanım ile tüccar ve çiftçi Abdulgafur Bey’in oğlu, yazar Ahmet Miskioğlu ise kuzenidir.

Ortaöğrenimini 1923’te Antakya Lisesi’nde tamamlayan Bekir Sıtkı Kunt, bir süre İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne devam etti. Kunt, öğrencilik döneminde Vakit gazetesinde çalıştığı için yararlı olur düşüncesiyle Hukuk Fakültesi’nde öğrenim görmeye başladı. 1928’de Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra bir süre daha gazetecilik yapan Kunt, 1930’da adliyeye geçti, Düzce ve Aydın’da yargıçlık yaptı. 1934’te Temyiz Mahkemesi Başsavcı yardımcısı olarak Ankara’ya alındı. Hatay sorunu üzerine memleketine gitti. Hatay meclisine Antakya milletvekili olarak girdi. Bu dönemde Antakya’da yayımlanan Yeni Gün gazetesinin başyazarlığını yaptı. 1939’da Hayat anavatana katılınca Hatay vekili olarak TBMM’de bulundu. 1946’daki seçimleri kazanamayınca yeniden yargıçlık yapmaya başladı. Son görev yeri olarak İstanbul’da Asliye Ceza yargıçlığı yaptı.

Bekir Sıktı Kunt’un ilk yazı ve şiirleri 1922’de Yeni Adana gazetesinde yayımlandı. Yazarın ilk öyküsü ise 1925’te bir Antalya gazetesinde yer aldı. Asıl ününü 1930’dan başlayarak Vakit gazetesinin ekinde ve Varlık, Adımlar, Yurt ve Dünya, Yeditepe dergilerinde çıkan öyküleriyle yaptı. “Bekir Sıktı’nın ilk hikayelerinde, Sadri Ertem anlayışına yakın, köylü yaşayışının gerçekleri üzerindeki sosyal etkileri kurcalayan sert ve hicivci bir sosyal gerçekliğe doğru giden bir yön vardır” (Tahir Alangu). Gözlemle beslenen ve toplum için sanat anlayışına bağlı bu gerçekçilik anlayışı sonraki öykülerinde de egemendir; ama eleştiri, yerini değişik insan tiplerinin, ayrıntıların işlendiği, yaşananın olduğu gibi yansıtıldığı bir anlatıma bırakır.

ESERLERİ

Öykü:

  • Memleket Hikâyeleri, İst.: Remzi, 1933
  • Talkınla Salkım, İst.: Bozkurt Mtb., 1937
  • Arzu ile Kanber, (modernleştirilmiş halk öyküsü) Ank.: Matbuat Umum Müdürlüğü,1940
  • Herkes Kendi Hayatını Yaşar, İst.: Vakit Mtb., 1941
  • Yataklı Vagon Yolcusu, İst.: Varlık, 1948
  • Ayrı Dünya, İst.: Yeditepe, 1952
  • Yeni Hikâyeler, İst., Varlık, 1957

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir