Salı, Ocak 25, 2022

Beki Almaleh (Hayatı)

1931 yılında İstanbul’da doğdu. 1949 senesinde Musevi Lisesi’nden mezun olduktan sonra sekiz yıl Singer Sewing Machine Company’de, 27 yıl da Mobil Oil Türk A.Ş. Muhasebe ve Mali İşler Direktörü Sekreteri olarak çalıştı. 1984 senesinden beri emekli.

1987 ve 1988 senelerinde seramikçi ve ressam Seniye Fenmen ile karakalem ve suluboya çalıştı. 1988 senesinde Yıldız Sarayı’na bağlı “Türk Kültürüne Hizmet Vakfı”nın, Emekli Deniz Albayı Nusret Hepgül’ün yönetiminde açtığı ebru kursuna katıldı. 1989 ve 1990 senelerinde toplam yedi ay hocaları Nusret Hepgül’ün ebru derslerine, Mayıs 1992’de de Kanada’da üniversite öğretim üyesi Arkın Allen’in ebru derslerine devam etti.. (Toplam 200 ders saati)

Sanatçının eserleri yurt içi ve yurt dışında çeşitli yayınlarda ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

Eserlerinden birkaçı Süleymaniye Kütüphanesi’nin “Günümüz Ebrucuları Bölümü”nde, iki eseri Çin’de Urumchi Sanat ve Eski Eserler Müzesi’nde ve beş eseri ABD’nin Chicago kentindeki “The Newberry Library” Kütüphanesi’nin Norma Rubovitz Koleksiyonu kısmında görülebilir.

Birkaç eseri Türk Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı ve Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından tebrik kartı olarak bastırıldı.

Bir eseri UNICEF tarafından 2001 senesinde İsviçre’de Uluslararası bir komite tarafından seçildi ve tebrik kartı olarak bastırıldı.

Sanatçı 1992 senedinden beri “Sanatçılar ve Sanatseverler Derneği” üyesidir.

Ebruları devamlı olarak:

– Caferağa Medresesi,

– Caferiye, Sinan Erdebili Tekkesi’nde sergilenmektedir.

Halen çalışmalarını profesyonel olarak sürdürmektedir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz