Salı, Ocak 25, 2022

Banu Taşcı Fresko (Hayatı)

1969 İstanbul doğumluyum. Savaş öncesi Afganistan’ında mutlu bir çocukluğum oldu. 1992 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldum. 1997 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Nörolojİ Anabilim Dalında İhttiasımı tamamlayarak Nörolojİ Uzmanı oldum.

2011 yılında Ahmet Güllü ile birlikte önce karakalem, sonra da yağlıboya resim çalışmalarına başladım. 2012 yılı sonlarında Vedat Örs’ün yanında akrilik çalışmalarına başladım.

2013 Mart ayından bu yana Ulus Liv Hospital’de Nöroloji uzmanı olarak çalışıyorum.

Bir ressam ve hekim olarak ilham kaynağım İnsan vücudunu oluşturan hücreler, özellikle de sinir hücreleri nöronlar. Mikroskopik düzeyde gözlemlediğim ve beni büyüleyen eşsiz güzellikleri, kendi yorumumla dünya ile paylaşma arzum ise sanat çalışmalarıma ilk ivmeyi veren etmen oldu.

Hücrelerin elektron mikroskobu ile yakalanmış görüntüleri ve uzayın gerçeküstü bulutsu manzalaraları arasında hep çarpıcı bir benzeşim kurmuşumdur. Belki de bu nedenle evren benim için ikinci ve sonsuz bir ilham kaynağı haline geldi.

Resim yapmak yalnızca sanatsal bir dışavurum yolu değil benim için. Resim çalışmalarım derinlik kazandıkça, renkler ve şekiller dünyasında kaybolmanın, bilinçdışıma bir kapı araladığını, farkında bile olmadığım kimi içsel çatışmalarımı bilinç düzeyine taşıdığını farkettim. Resim yapmak neredeyse meditatif niteliği ile günlük yaşamdaki mücadeleme de yardımcı olmakta.

Çalışmalarımda çoğunlukla akrilik, bolca su ve deniz kumu kullanıyorum. Bütün renkleri kullanmayı sevmekle beraber mavinin, özellikle de sonsuzluk çağrışımları olan yeşilimsi tonlarının yeri ayrı.

Çoğu zaman sanatseverler eserlerime neden Latince isimler verdiğimi soruyorlar. Birincil İlham kaynağım hücre olduğundan eserlerime tıbbın ortak dili olan Latince isimler vermeyi uygun buluyorum. Dahası, Latİnce isimler sesli okunduklarında müzikal bir tını taşıyorlar ve o tını hem hücresel hem evrensel düzeyde yankılanıyor.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz