Çarşamba, Ocak 19, 2022

Balkonda Oturan Kız Tablosu (Tamara De Lempicka)

Genelde sanat tarihine bakıldığında kadın ressamların az olduğu sanılmaktadır. Frida Kahlo’dan başka kadın sanatçı yok sanılmaktadır. Ancak bu büyük bir yanılgıdır. Günümüzde ve geçmişte pek çok büyük kadın sanatçı tarihte iz bırakmayı başarmıştır. İşte onlardan biri;

Polonyalı büyük sanatçılardan Lempicka Varşova’da doğmuştur. Genç yaşında Lempicka’nın annesi ve babası ayrıldı. Bu süreçte teyzesi ile yaşamak zorunda kalan Lempicka gezdiği ülkelerde resim sanatını keşfetti ve karşı konulmaz bir arzu ile sanat hayatına ilk adımlarını attı.18 yaşına geldiğinde avukat olan eşi ile evlendi. Ancak o dönemlerde karışık olan Avrupa Bolşevik Devrimi sırasında eşini esir aldı. Hala nasıl olduğu çözülememekle birlikte, kısa sürede eşini hapishaneden kurtarmayı başarmıştır.  Zor yılların başlangıcı olan o dönemlerinde Lempicka ve eşi yoksulluğun adeta tadına varmışlardır. O sırada da kızları Kizette dünyaya gelmiştir. Mimari bir akım olan Art Deco Lempicka ile resim sanatında da anlam kazanmaya başlamıştır. Fırçası sayesinde yoksulluktan zenginliğe adım atmıştır. Yatılı okula giden kızını ara sıra görmeye başlamış ve her bir araya gelişlerinde kızını resimlerine taşımıştır. Bu sırada ünü daha da artan sanatçı Hollywood yıldızları gibi bir yaşam sürmeye ve jet sosyetenin en uğrak üyelerinden olmaya başlamıştır.

Resme dönecek olursak, burada gördüğümüz belki de genç Kizette’nin annesine olan hafif kızgınlığı olabilir. Çünkü Annesi onunla fazla ilgilenmiyordu. Balkonda oturan genç kızın yüzünde pek mutlu olmayan bir ifade ve keskin bakışlar dikkat çekiyor. Bir ayağını hafif bükmüş olması, Kizette’nin biraz utangaç ve çekingen olduğu düşüncesini ortaya çıkarıyor. Sansasyon yaratan çeşitli aşk kaçamaklarından sonra eşinden ayrılan Lempicka, kızına sıkı sıkıya bağlanmış ve onunla birlikte yaşamaya başlamıştır. Lempicka ölüm döşeğindeyken de elinden tutan kişi resimde gördüğümüz kızından başkası değildir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz