Pazar, Ağustos 14, 2022

Balıkesir Saraylar Örenyeri

Marmara Adası’nın kuzeydoğu kıyısında, küçük bir limanın gerisinde yer alan Saraylar, antik dönemde imparator adına burada bulunan ocaklardaki mermer üretiminden sorumlu memurun oturduğu, “Justinien’in Sarayı” olarak bilinen binadan dolayı “Palatia” adını almıştır.

M.Ö.8.y.y.’da Milet’in bir kolonisi olan Marmara Adası (Prokonnesos), asırlar boyunca mermeri ile ünlü olmuştur. Özellikle Roma İmparatorluğu döneminde mermer üretimi bir hayli yoğun olan ocaklar, mimarlık ve heykeltıraşlık eserlerini üreterek Anadolu, Adriyatik, Akdeniz ve Karadeniz kıyılarına sevk etmiştir. Böylelikle Roma İmparatorluğu’nun mermer ihtiyacını karşılamada önemli bir rol oynamıştır. Bu durum Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde de devam etmiş olup üretilen mermer önemli mimari yapılarda kendini göstermiştir.

Saraylar Açıkha çok sayıda antik mermer ocağı ile atölye ürünlerini belgeleyen arkeolojik eser bulunmakta olup bunların büyük kısmı Dr. Nurşin ASGARİ tarafından 1990 lı yılların sonunda yapılan yüzey araştırması çalışmalarında tespit edilerek Saraylar Açık Hava Müzesi’nde toplanmıştır .

Saraylar Açıkhava Müzesi’nde çoğu yarı işlenmiş halde olan ve mermer işlemeciliğindeki aşamaların takip edilmesini sağlayan, büyük ölçülü mermer eserler yer almaktadır.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz