Pazar, Ağustos 14, 2022

Balıkesir Kuva-Yi Milliye Müzesi

Müze binası, 1840 yılında Karesi Sancağı Defterdarı Giridizade Mehmet Paşa’nın konağı olarak yaptırılmıştır. 15 Mayıs 1919tarihinde İzmir’in işgali sonrasında, 16 Mayıs 1919’da Balıkesirlilerin toplanarak Batı Anadolu’da silahlı mücadele kararının alındığı bu bina uzun yıllar II. Kolordu Komutanlığı’na karargah olmuştur.

1947-1988 yılları arasında belediye hizmet binası olarakkullanılan bina restore edilerek 6 Eylül 1996 yılında “Balıkesir Kuva-yiMilliye Müzesi” olarak hizmete açılmıştır.

İki kattan oluşan Kuva-yi Milliye Müzesi’nde zemin kat, Balıkesir’de Kuva-yi Milliye’nin kurulmasına öncülük etmiş kahramanlar ve Mustafa Kemal ATATÜRK için düzenlenmiştir. Ayrıca Kuva-yi Milliye’yi kuran kahramanların aldıkları kararlar, kongrenin kararlar, bu kahramanların kişisel eşyaları, fotoğrafları ve Atatürk ile eşi Latife Hanım’ın balmumu heykelleri bu katta sergilenmektedir.

Müzenin ikinci katında ise, Balıkesir ilindeki tarih öncesi dönemlerden başlayım günümüze kadar kesintisiz süren, bölgenin binlerce yıllık geçmişini yansıtan arkeolojik ve etnografik eserler kronolojik olarak buluntu yerlerine göre sergilenmektedir. Balıkesir il sınırları içinde bulunan Kyzikos, Adramytteion, Daskyleion ve Antandros antik kentlerinin isimlerinin verilmiş olduğu teşhir salonlarında bu kentlerde yapılmış bilimsel ve kurtarma kazılarında ele geçen eserler yer almaktadır.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz