Pazar, Kasım 27, 2022

Bahar Artan Oskay (Hayatı)

1984, İstanbul

2002/2006 Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü Lisans

2008/2011 Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü Yüksek Lisans

2012/  –     Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı Sanatta Yeterlik Programı

Oskay, ilk dönemlerinde popüler  kültürü incelerken modern sanatın büyük ustalarının eserlerini yorumladı. Bu sanatçılar arasında Mondrian’dan Matisse’e, Picasso’dan Gauguin’e kadar uzanan geniş bir yelpaze içerisinde sanatçıların eserlerini yorumlayıp kendine mal ederken popüler sanatı özgün bakış açısıyla gündeme getirmiştir. Popüler sanat eserleri yorumu ilerleyen dönemlerinde popüler imgelerin güncel hayatta ne gibi farkındalık yarattığı ve birebir etkileşim halinde sanat yapıtına nasıl dönüştüğü sorunsallığı üzerine bir dizi eser üretmiştir.

Sanatçı son döneminde eski dönemlerinde üretmiş olduğu işleri yeni bir noktaya ulaştırmak için uzun süren araştırma ve çaba sürecine girmiştir. Bu çaba duygularının, ilhamlarının ve bireysel işaretlerinin minimalize edilerek yeniden üretilmesidir. Sanatçı artık kendi sanatını da yorumlamak ve sanatsal değişimin kaçınılmaz doğasının etkisi altında eski resimlerini sonucunu öngöremeyeceği bir yöntem ile  kesip, yok edip  yeniden kompoze etme sürecine girmiştir. Resimlerindeki bu değişim ‘kontrollü’ yaratının ‘kontrolsüz’ birlikteliğine dayanmaktadır. Sanatçı kestiği işlerinden aldığı tesadüfi yakın kadrajlar sonrasında soyut sanata ulaşmaktadır. Soyut; Oskay’ın resimlerinde soyutlamanın bir parçasına dönüşmektedir.

Sanatta etki, tepki ve değişim kaçınılmazdır. Bu etki, tepkiler ve değişimler sanatın ileriye taşınması için en önemli gerekliliktir. Oskay’a göre; gelecek sanatını  öngörmek ancak  sanata  yön vermiş sanatçıların belirlemiş oldukları koordinatları ve kesiştiği noktaları saptayarak, bu yol üzerinden yeni bir rota belirlemek ile mümkündür.

Sanatçının birçok ulusal-uluslararası sergilerde çalışmaları sergilenmiş, müze ve koleksiyonlarda işleri bulunmaktadır. Şu an Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı Doktora Programında eğitimini sürdürmekte ve sanatsal çalışmalarına devam etmektedir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz