Pazar, Ocak 23, 2022

Az Ötödik Pecset – 1976 (Yönetmen: Zoltan Fabri)

Film Adı: Az Ötödik Pecset
Türkçe Adı: Beşinci Mühür
Yönetmen:Zoltan Fabri
Yıl: 1976
Ülke: Macaristan
Oyuncular: Lajos Öze, Markus Laszio, Sandor Horvath, Ferenc Bencze, Jozsef Vandor, György Banffy, Gabor Nagy, Zoltan Latinovits, György Cserhalmi, Apor Noemi, Rita Bekes, Marianna Moor, Ildiko Pecsi, Kiss Gabor, Kiss Gabriella
Uyarlama: Ferenc Santa’nın aynı adlı romanının uyarlamasıdır.
Ödül: Moskova Uluslararası Film Festivali 1977, En İyi Yönetmen, Berlin Uluslararası Film Festivali 1977, En İyi Yönetmen Adaylığı. Film 2012 yılında Macar Sanat Akademisi üyeleri tarafından seçilen ilk 53 macar eseri arasında yer almıştır.
Konu: Film 1944 yılında geçer. Savaşın kol gezdiği dünyada 4 arkadaş bir masanın etrafında toplanır. Kendilerinin ve yaşamın sorgulandığı konuşma başlar.
Filmin ismi incile atıfta bulunur.
İncildeki beşinci mühür, yedi mühür sırrından birini gizler.
Yedi mühürlü kitap geleceğin sırlarını içerir.
“Ve beşinci mührü açtığı zaman, sunağın altında, Allah’ın sözü ve aldıkları tanıklık için öldürülenlerin canlarını gördüm. Ve yüksek sesle bağırdılar, Rab, sen mukaddes ve gerçeksin, daha ne zamana kadar dünyada yaşayanların kanını yargılayıp onlardan intikam almayacaksın? Onlara tek tek beyaz elbiseler verebilirsiniz; ve onlara, öldürüldükleri gibi hem hizmetçilerinin hem de kardeşlerinin sayısı tamamlanıncaya kadar kısa bir süre dinlenmeleri gerektiği söylendi.”

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz