Pazar, Mayıs 22, 2022

Asım Yücesoy (Hayatı)

Sanatçı bir ailenin bireyi olan Asım YÜCESOY, 1930 yılında Amasya’da doğdu. İleri Türk Müziği Konservatuarı’nda TSM dersleri aldı. 1949-1953 döneminde matbaacılık okulunu bitiren sanatçı, İstanbul Radyosu TSM ses sanatçılığı sınavını kazandı fakat müzik çalışmalarına Ankara Radyosunda devam etti.

Katılmış olduğu bir yarışmada ülkemizi tanıtan nitelikteki afişi ile derece alan YÜCESOY, Almanya’dan aldığı bir teklif üzerine Hamburg’a gitti. Daha sonra Frankfurt Staatlicee Kunst Schule’nin Resim ve Grafik Bölümleri’ni derece ile bitirip 1963 yılında Prof. Kario RUPPERT Atölyesi’nden mezun oldu. Hocasının organize ettiği ilk sergisini Frankfurt’ta Şehir Sanat Galerisi’nde açan YÜCESOY, Frankfurt ve Berlin’de grafik sanatçısı olarak çalıştı. Viyana’da ihtisas yaptı. Frankfurt’ta Pablo PİCASSO ile tanıştı ve büyük sanatçı tarafından Paris’e davet edilerek özel şatosunda kendisini daha yakından tanıma şansına erişti.

En büyük özelliği model kullanmaksızın sadece hayal gücünü kullanarak çalışması olan YÜCESOY, ülkemizin pek çok yöresinde yağlıboya ve suluboya olarak kişisel sergiler açmıştır. Ayrıca Amerika, New york ve Washington’da ve bir çok ülkede de sergiler açan sanatçı, müzik çalışmalarının yanı sıra kişisel atölyesinde öğrencileri ile birlikte yoğun şekilde resim çalışmalarını sürdürmektedir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz