Pazartesi, Eylül 27, 2021

Aristotle Tablosu (Francesco Hayez)

18. Yüzyıl’ın başı, İtalya’dayız. 1791 yılının bir kış günü Venedik’te dünyaya gelen Francesco Hayez, yaptığı eserlerle tarihe ışık tutmuş, hatta pek çok sanat tarihçisi için tarihin bizzat yazıcısı olmuştur. Romantizm akımına verdiği eserle bilinen Hayez‘in 1811’de tamamladığı Aristo portresinden söz edeceğim. 

18 yaşında Venedik Güzel Sanatlar Akademisi’ne yazılan Hayez, 1814’e kadar burada kaldı ve küçük yaşta çevresi tarafından keşfedilen yeteneğini geliştirme imkanı buldu. 20 yaşında tamamladığı “Aristotle” adlı portre de bu dönemin meyvesidir. 163 x 126 cm ebatlarındaki yağlıboya iş, okuduğu akademinin galerisinde sergileniyor.

60’lı yaşlarına kadar yaşamış Antik Yunan filozofu Aristo, resimde 55 – 60 yaşlarında görünüyor. Saçlarının üst kısmı dökülmüş, yan tarafları ise sakallarıyla beraber yaşlılıktan beyazlamış. Aslında Aristo, ‘yaşlı’ olmaktan ziyade ‘bilgin’ görünüyor. Felsefenin en önemli isimlerinden biri olan bu Yunan filozofunun dış görünüm, düşünmekten yaşlanmış. Ellerine baktığımızda fikirlerini aktarmakta olduğunu ve mavi gözlerinin sakin bir özgüvenle bize baktığını görebiliriz. Tüm bunlar ona anlayışlılık ve sakinlik katıyor.

Antik Yunan‘da giyilen klasik kıyafetlerden giyen, ama dönem erkeklerine göre daha modern bir görünümü olan Aristo, ressamın içinde bulunduğu 1800’lerin İtalyası’na uyarlanmış gibidir. Dış mekanda olan filozofun yaslandığı beton sütuna baktığımızda bir Antik Yunan mimari örneği görürüz. Genelde sfenks heykelleriyle süslenen böyle sütuınlara nazaran eserdeki yapıda ileri doğru bakan iki aslan heykeli göze çarpar. Yüce iradeyi temsil eden aslan, aynı zamanda Güneş‘in simgesidir. Yani, Aristo’nun felsefesi Güneş gibidir; insanoğlunu aydınlatarak hayatı anlamlı kılar.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz