Cumartesi, Eylül 25, 2021

Ankara Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Yüksel Erimtan‘ın koleksiyonunda bulunan Roma, Urartu, Hitit ve Bizans dönemlerine ait objelerden oluşan birçok değerli eserin yenilikçi tekniklerle sergilendiği, arkeolojinin yanı sıra sanatın her dalına ve çağdaş müzecilik bilinciyle oluşturulan disiplinler arası etkinliklere yer veren bir kültür kurumudur.

2015 yılının ilk çeyreği itibariyle, Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden olan Kale Meydanındaki üç eski Ankara evi, tarihi ve mimari değerleri korunarak bugünkü müze binasına dönüştürülmüş ve bu özel arkeoloji koleksiyonuna ev sahipliği yapmaya başlamıştır. MÖ 3. binden Bizans Dönemi’ne kadar uzanan bir zaman dilimini kapsayan koleksiyonun sergilendiği müzede, çağdaş sergileme yöntemlerinin kullanıldığı bir anlatı uygulanmıştır. Müze sergilemesindeki bu canlılığın sergi alanlarının dışına çıkması amacıyla müzede; süreli sergilere yer veren bir sergi alanı, bilim, kültür ve sanat etkinliklerini izleyiciler ile buluşturan çok amaçlı bir salon, her yaştan müze izleyicisine yönelik öğrenme programlarının gerçekleştirildiği bir eğitim atölyesi, özgün tasarımların yer aldığı bir müze mağazası, izleyicilerin müzede dinlenebilecekleri bir kafe ve tamamlandığında araştırmacıların kullanımına sunulacak bir kütüphane yer almaktadır.

Müze Mimarisi

Ankara Kalesi’nde yer alan Erimtan Müzesi’ni oluşturan üç tarihi evin dış mekân algısı kentsel ve mimari ölçeklerde korunurken iç mekânda bütüncül bir tasarım anlayışı geliştirilmiştir. Eski ve yeni arasında yer alan kesin çizgi Ankara’ya özgü malzemelerle vurgulanmış, doğal Ankara taşı ve brüt betonarme yüzeyler bu gerilimli çizginin okunmasına araç oluşturmuşlardır. Tarihi ev kalıntılarının bugüne kadar getirdiği dış duvarlar müze işlevlerini barındıran ve derinliği olan mekânlar olarak ele alınmış, tüm servis ve altyapı birimleri bu mekânlarda konumlandırılmıştır.

Müze ana girişi, müze mağazası, vestiyer ve asansörü barındıran güney duvarının açıldığı asma katta koleksiyonun seçilmiş eserleri sergilenmekte ve dolaşımın bir alt katta yer alan kalıcı sergi mekânları ve toprak altında yer alan geçici sergi hacimleri ile devam ettiği görülebilmektedir. Aynı duvar alt katlarda mutfak, depo ve ıslak hacimlerini içine almaktadır. Genişletilen kuzey duvarı bir kütüphane olarak tasarlanmıştır. Doğu ve batı duvarlarında içte ve dışta yer alan nişler, alışılmış sergileme vitrinlerini yorumlayarak güncel spolialara dönüştürmüştür.

Kendi bağımsız girişleri ile müze etkinliklerini destekleyen, çok amaçlı salon, kafe ve atölye mekânları gerektiğinde sergi mekânlarına dönüştürülebilecek şekilde tasarlanmış, tüm bu işlevlerin açıldığı kentsel teras Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi ve Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’ni birleştiren “müze yolu” ile yeniden tanımlanmıştır.

Müze binası, Ankara’nın tarihi dokusuna uyan çağdaş bir mimari dil ile ziyaretçilerini karşılarken, aynı zamanda kentin sanat etkinliklerine yeni bir soluk getirmektedir.

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nin müze koleksiyonu küratörlük çalışmaları Gül Pulhan ve Adrian Saunders tarafından Selma Ünal’ın asistanlığında gerçekleştirilmiştir. Müzenin mimarları Prof. Ayşen Savaş, Can Aker ve Onur Yüncü’dür. Sergi salonunun tasarımı da Prof. Ayşen Savaş’a aittir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz