Pazartesi, Eylül 27, 2021

Ankara A.Ü. Eczacılık Fakültesi Müzesi

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Müzesi üç kısımdan oluşmaktadır:

İlaç Müzesi; Osmanlı Dönemi ile Cumhuriyet’in ilk 30 yılında kullanılan hazır ilaçlar, ilaç yapımında kullanılan ilaç hammaddeleri ve bitkilerden hazırlanan ekstreler yer almaktadır. Yaklaşık 1000’e yakın nesne burada sergilenmektedir.

Cihaz Müzesi; Fakültenin kuruluşundan beri kullanılan ancak değişik nedenlerden dolayı kullanım dışı kalmış cihazların da bulunduğu bir müzedir. Bu cihazların küçük olanları özel yaptırılan dolaplarda büyük olanlar ise açıkta sergilenmektedir. Müzenin bu kısmında mikroskoplar, teraziler ve ilaç analizi ve araştırmalarda kullanılan değişik cihaz ve aletler yer almaktadır.

Her iki müze daha önceki yıllardan beri hizmet vermekte olup yeniden düzenlenen mekanlarda sergilenmeye başlamıştır.

Müze Eczane; Eczacılık Müzesi’nin üçüncü ünitesini oluşturmaktadır. 1900’lü yılların bir eczanesi canlandırılmıştır. Müze Eczane iki kısımdan meydana geliyor. Majistral diye bilinen elde yani eczanede yapılan ilaçların hazırlandığı kısım. Bu kısım bir ilaç üretim yeri olarak da bilinmektedir. Doktorlar tarafından reçeteye yazılan ilaç formülleri burada hazırlanmaktadır. Bu kısımda teraziler, havanda ilaç yapımı için gerekli aletler, göz merhemi ve göz damlası hazırlanmasında kullanılan mini otoklav ile ilaç etkin maddeleri ve bitkisel ekstreler yer almaktadır. Eczanenin ilaç yapma kısmında hazırlanan ilaçlar  eczanenin reçete kayıt  defterine yazıldıktan sonra hastaya bir pencereden verilmektedir. Eczanemizde 1925-1970 yılları arasında 3 eski eczanenin reçete kayıt defterleri yer almaktadır.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz