Pazar, Eylül 26, 2021

Anastasiya Lapitskaya (Hayatı)

1988 Vitebsk (Belarus) doğumlu sanatçı Anastasiya Lapitskaya ressam bir annenin büyüttüğü, öncü modern sanat akımlarına yön vermiş ataları Marc Chagall ve Kazimir Malevich ile aynı coğrafyada sanat eğitimi almış çok yönlü ve genç bir sanatçıdır.
Sanatçı 2005 yılında Vitebsk Sanat okulundan mezun olup, 2006 yılında Marc Chagall önderliğinde kurulan (1917) Belarus Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde; resim, grafik sanatı, stilistlik eğitimi içeren yoğun bir sanat ve tasarım bölümünü psikoloji ve felsefe eğitimiyle birlikte 2011 yılında başarıyla tamamlamıştır. Belarus Devleti Güzel Sanatlar Akademisi´nden mezun olan Anastasiya Lapitskaya dünyaca ünlü sanatçılar yetiştiren, köklü ve saygın okulunda, kavramsal düşünmeyi, fikir ve düşüncelerini ifade etmeyi öğrendi.
Genç sanatçı ‘’okul yıllarımda amacım resim yapmak ve gerçeği olduğu gibi yansıtmak değildi, sanat dünyasına yeni bir yorum getirmekti. Kumaş üzerine uzun yıllar boyunca deneysel çalışmalara başladım. Sıcak dokusu ile iki güçlü yanımı (grafik sanatı ve resim) birbirine bağlamamı mümkün kılarken, kendimi daha doğru ifade etmeme olanak sağladı.İpek kumaş üzerinde yeni bir tarz ve tekniğe ulaşmama neden oldu. Sıcak batik, balmumu ve farklı kimyasal malzemeleri deneyimleyerek yıllar içinde özgün sanat üslübümü oluşturdum’’ diyor.
Anastasiya Lapitskaya tuval ve ipek kumaş üzeri resim çalışmaları dışında, sanatsal tasarım yanı güçlü işlerede imza atmıştır. Stilistlik eğitimi ile kendisinin boyayıp tasarladığı özel sanatsal kostüm ve takı tasarımları, grafik sanatı, resim , mimari iç mekan duvar resimleri (Art of wall painting) yanı sıra küresel markaların reklam modeli de olmuştur. Tasarımını yaptığı sanatsal kostümler ve takılarla yapıtlarının mankenliğini de yapmış özel nadide sanatçılardan biridir. Sanatçı ‘’Tasarımını yaptığım işlerden en çok keyif aldığım kişisel tekniğimle ipek kumaş üzerine yaptığım tablolardır. En büyük hayallerimden biri ise, sanata gönül vermiş yetişkin ve çocuklara bu alanda öğrendiğim bilgi, bulgu ve deneyimlerimi öğretmek bu sanatla ilgili bir okul açmaktır. Stilistlik eğitiminden aldığım bilgiler ve tecrübeler ile ipek üzerine çalışmak tarzımı çok farklı bir boyuta taşıyıp bakış açımı geliştirdi.’’diye ekliyor.
Anastasiya Lapitskaya Belarus Devlet Güzel Sanatlar Akademisi´nin jüri ile belirlediği özel sanatçı seçmelerinden başarıyla geçmiş ve eserleri Akademi’nin düzenlediği uluslararası (Amerika,Almanya,Fransa) sergilerde yer almıştır. Üniversite ve akademiden sonra sanatçı yaklaşık 6 yıldır deneysel çalışmalar yapmakta ve ilkez açmak istediği kişisel sergisine hazırlanmakta, ipek ve kumaş üzeri soyut, figüratif, modern, dekoratif ve özgün eserlerinden oluşacak seçkisiyle son dönem üretimlerine İstanbul’daki özel atölyesinde devam etmektedir.

2,600BeğenenlerBeğen
popüler kategoriler
son yorumlar
HABERLER

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz